Nakliyat Emtea Taşıma Sigortası

DEARSAN ve Nijerya Deniz Kuvvetleri arasında bir firkateyn modernizasyonu ve bir Tuzla sınıfı karakol gemisi satış sözleşmesi imzalandığına dair bir haber duyurulmuştur. Sözleşme imza töreni, 6 Haziran 2023 tarihinde Abuja, Nijerya'da gerçekleştirilmiştir.

Sözleşme kapsamında, Nijerya Donanması'na ait tarihi öneme sahip NNS ARADU (F89) firkateyninin modernizasyon projesi için DEARSAN Tersanesi ile anlaşma sağlanmıştır. Nijerya Donanması'nda 1982 yılından beri hizmette olan ve Alman Blohm & Voss Tersanesi tarafından inşa edilen MEKO 360 sınıfı NNS ARADU firkateyni, Tuzla'daki DEARSAN Tersanesinde modernizasyon çalışmalarından geçecektir. Proje kapsamında, eski ve kullanılmayan sistemler, ekipmanlar ve cihazlar onarılacak veya çağdaş standartlara uygun modern alternatiflerle yenilenecektir.

Ayrıca aynı sözleşme kapsamında, Nijerya Deniz Kuvvetleri Komutanlığına 1 adet 57 metrelik Tuzla sınıfı karakol gemisi de DEARSAN tarafından teslim edilecektir. Bu karakol gemisi, DEARSAN tarafından inşa edilen 27. gemi olup Türk Deniz Kuvvetleri, Türkmenistan Deniz Kuvvetleri ve Türkmenistan Sahil Güvenlik Komutanlığından sonra dördüncü kullanıcısı olarak Nijerya Deniz Kuvvetleri'ne teslim edilecektir.

Tuzla sınıfı karakol gemisi, üs ve liman güvenliği, istihbarat toplama, keşif ve gözetleme, yasadışı göç ve kaçakçılıkla mücadele, denizde hak ve menfaatlerin korunması gibi görevleri yerine getirebilecek yeteneklere sahiptir. Gemide su üstü harbi, hava savunma harbi ve asimetrik harp için silah sistemleri bulunacaktır.

Bu anlaşmanın, Türkiye'nin ilk milli savaş gemisi olan Tuzla sınıfı platformunun Nijerya karasularında da görev yapacak olması açısından mutluluk ve gurur verici olduğu belirtilmektedir.