Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Mersin'de yapımı tamamlanan Çukurova Bölgesel Havalimanı'nda incelemelerde bulundu. Yaptığı açıklamada, Türkiye'nin havacılık sektöründe önemli adımlar attığını belirten Bakan Uraloğlu, ülkenin hava ulaşım anlaşmalarının sayısını artırdığını ve uçuş ağını genişlettiğini dile getirdi.

Bakan Uraloğlu, 2003 yılında 50 ülkede 60 olan dış hat uçuş nokta sayısının 282 yeni nokta eklenerek 342'ye ulaştığını ifade etti. Türkiye'nin uçuş ağındaki noktaların bugün 130 ülkede bulunduğunu vurgulayan Uraloğlu, 2003 yılında 81 ülkeyle hava ulaştırma anlaşması yapıldığını, bu sayının ise 173'e çıktığını söyledi.

Çukurova Havalimanı'nın yapımının hızla tamamlandığını belirten Bakan Uraloğlu, pistin 3 bin 500 metre uzunluğunda ve 75 metre genişliğinde olduğunu ifade etti. Bu özelliklere sahip pistin büyük yolcu uçaklarının rahatlıkla inip kalkmasına imkan sağlayacağını belirtti. Ayrıca havalimanı altyapı projesi kapsamında birçok önemli işin tamamlandığını söyledi.

Bakan Uraloğlu, Çukurova Havalimanı'nın ilk etapta yıllık 8 milyon yolcu kapasitesine sahip olacağını ve yolcu sayısının 9 milyona ulaşması durumunda 3. etap yatırımlarına başlanacağını belirtti. Toplamda 214 bin 180 metrekare kapalı alanı olan havalimanının toplam sabit yatırım bedelinin yaklaşık 197 milyon Avro olduğunu açıkladı. Bakan Uraloğlu, havalimanının yaklaşık 25 yıl içinde 297 milyon 100 bin Avro kira bedeli getirisi olacağını da ifade etti.

Ayrıca, Bakan Uraloğlu üst yapı işlerinde yüzde 76'lık bir ilerleme kaydedildiğini belirtti. Terminal binasının betonarme imalatlarının tamamlandığını ve diğer inşaat çalışmalarının da devam ettiğini söyledi. Bakan Uraloğlu, havalimanının yıl sonunda tamamlanarak açılışının gerçekleştirilmesinin planlandığını aktardı.