Yusuf ZENGİN

Türk Hava Yolları (THY), 2022 yılında gerçekleştirdiği 15 milyar 769 milyon dolarlık ihracatla "İhracat Şampiyonu" ödülünü kazandı. Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin 30. Olağan Genel Kurulu ve İhracatın Şampiyonları Ödül Töreni'nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla gerçekleşen törende, THY bu ödüle layık görüldü. Ödülü THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat'a takdim eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, THY'nin yaptığı ihracatın değerini vurguladı.

THY Basın Müşavirliği tarafından yapılan açıklamada, THY'nin Türkiye'nin bayrak taşıyıcısı olarak büyük bir gurur ve sorumlulukla hareket ettiği belirtildi. THY, ülkenin gelecek hedeflerine ulaşması için çalıştığını ve her geçen yıl ekonomiye katkısını artırdığını ifade etti. Küresel bir taşıyıcı olarak 2022'yi sektörün örnek aldığı bir performansla tamamlayan THY, dünyanın ilk beş havayolu arasında yer alma hedefine doğru ilerlediğini ve bu vizyona katkı sağlamaya devam edeceğini dile getirdi.

Açıklamada ayrıca, THY'nin küresel havacılık sektöründe yükselmeye devam ettiği ve Türkiye ekonomisine önemli katkılar sunduğu belirtildi. 2022 yılında hizmet ihracatını yüzde 70 artırarak 15 milyar 769 milyon dolara yükselten THY'nin, "İhracat Şampiyonu" unvanıyla sektörün hedeflerini yükselttiği ve ülkeye döviz girdisi sağlayarak yeni yatırımlara olanak tanıdığı ifade edildi.

TİM tarafından yapılan bir araştırmada, Türkiye'nin son 20 yılda mal ihracatını 6 kat, hizmet ihracatını ise 5 kat artırdığı belirtildi. Bu araştırma, Türkiye'nin ihracatının önemli bir ivme kazandığını göstermektedir.