Yusuf ZENGİN

TAV Havalimanları, görme engelli yolcular için daha erişilebilir bir havalimanı deneyimi sunmak amacıyla WeWALK tarafından geliştirilen DANIŞ Görüntülü Destek Servisi ile işbirliği yapmıştır. Bu işbirliği kapsamında, TAV'ın Türkiye'deki Antalya, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas-Bodrum ve Gazipaşa-Alanya havalimanlarında görme engelli yolcular, mobil uygulama aracılığıyla ücretsiz olarak profesyonel asistanlardan betimleme ve yönlendirme desteği alabilmektedir.

Bu işbirliğiyle TAV Havalimanları, herkes için en iyi seyahat deneyimini sağlama hedefine yönelik çalışmalarına bir adım daha atmıştır. WeWALK tarafından geliştirilen DANIŞ, görme engelli yolcuların havalimanlarında erişilebilirlik konusunda uzmanlaşmış profesyonel asistanlarla iletişim kurmasını sağlayan bir mobil uygulamadır. Bu sayede görme engelli yolcular, havalimanlarında sunulan hizmetlerden eşit bir şekilde yararlanabilmekte ve bağımsız hareket edebilmektedir.

TAV Havalimanları'nın başlattığı bu uygulama Türkiye'deki beş havalimanında hayata geçirilmiş olup, ilerleyen dönemlerde yurtdışındaki havalimanlarına da yaygınlaştırılması planlanmaktadır. TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan, bu işbirliğiyle görme engelli yolcuların havalimanlarında bağımsız şekilde hareket edebilmelerine destek olmanın ve deneyimlerini iyileştirmenin mutluluğunu dile getirmiştir. Ayrıca, TAV Havalimanları bu uygulama ile erişilebilir seyahatin sektörde yaygınlaşmasına öncülük etmeyi ve toplumsal farkındalık oluşmasına katkıda bulunmayı ummaktadır.

WeWalk Kurucu Ortağı Kürşat Ceylan ise WeWALK ekibi olarak geliştirdikleri DANIŞ görüntülü asistan servisi ile görme engelliler için daha erişilebilir bir dünya oluşturmayı hedeflediklerini belirtmiştir. Türkiye'de ve dünyada yaşayan görme engelli bireylerin herkes kadar erişilebilir bir dünyayı hak ettiğine inandıklarını vurgulayan Ceylan, diğer şirketleri de DANIŞ partner ağına katılmaya davet etmiştir.