Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, KKTC'de bulunan Ercan Havalimanı Yeni Terminal Binası'nın açılış töreninde konuştu. KKTC'nin 20 Temmuz Özgürlük ve Barış Bayramı Töreni'ne katılmak üzere adaya gelmişti.

Erdoğan konuşmasında, yeni terminal binasının ve pistinin açılışından büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade etti. Eski terminal binasına kıyasla yeni terminalin 6 kat daha büyük olduğu ve 10 milyon yolcuya hizmet verebilecek kapasiteye sahip olduğu belirtildi. Bu gelişme, turizme doğrudan katkı sağlamanın yanı sıra bölgede daha fazla yatırım, gelir ve istihdam anlamına gelecektir.

Erdoğan ayrıca, Ercan Havalimanı'nın Kıbrıs Adası'nın en büyük yolcu kapasitesine sahip havalimanı olduğunu vurguladı ve bu eserin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin bölgede bir marka haline gelmesine katkı sağlayacağını ifade etti.

KKTC'nin uluslararası toplum tarafından uygulanan izolasyonunun haksız ve hukuk dışı olduğunu belirten Erdoğan, uluslararası toplumu Kıbrıs Türkü kardeşlerinin uğradığı izolasyonu sonlandırmaya davet etti. Açılışı yapılan yeni terminalin ve pistin uluslararası uçuşlar için kullanılacağı günlerin uzak olmadığını vurguladı ve Kıbrıs Adası'nda eşit iki devletin yan yana birlikte yaşama idealini desteklemeye çağırdı.

Erdoğan son olarak 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı'nı kutladı ve havalimanına adını veren Şehit Binbaşı Fehmi Ercan başta olmak üzere tüm şehitleri, gazileri ve kahramanları rahmetle andı.