Sel Veya Su Baskını Sigortası "TIKLA"

Tekirdağ Valiliği, Muratlı ilçesinde yaşanan çekirge istilasıyla ilgili bir yazılı açıklama yapmıştır. Açıklamada çekirge istilası nedeniyle tarlalarda ilaçlama çalışmalarının başlatıldığı belirtilmektedir. İl Tarım ve Orman Müdürlüğüne bildirilen çekirge yoğunluğu üzerine mahalle bazında inceleme ve tespit çalışmaları yapılmış, ekili arazi sahipleri konu hakkında bilgilendirilmiş ve konu Tarım ve Orman Bakanlığı'na iletildiği ifade edilmektedir. Çekirge mücadelesi, devlet destekli mücadele programında olduğu için ilaçlama için gereken bitki koruma ürünleri ücretsiz olarak Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından temin edilmiş ve ilgili bölgelerde toplu ilaçlama uygulamasına başlanmıştır.

Açıklamada, ilaçlamanın akşam saatlerinde yapılmasının nedeni, arıların zarar görmemesine özen göstermek ve ayçiçeği çiçeklerinin açtığı dönemde arılara zarar vermemektir. Üreticilerin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü teknik ekiplerinin yönlendirmelerine ve tavsiyelerine uygun hareket etmeleri, çekirge yoğunluğu görüldüğünde ilgili tarım ve orman müdürlüklerine haber vermeleri önemlidir. Böylece mücadele çalışmaları daha etkin ve koordineli bir şekilde yürütülebilir.

Çekirge istilası, tarım alanlarında önemli bir tehdit oluşturabilir ve ürün verimini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle yetkililerin hızlı ve koordineli bir şekilde hareket ederek çekirge mücadelesine yönelik önlemler aldığı açıklamadan anlaşılmaktadır. Tarım ve çevre konusunda duyarlılık göstermek, tarım yetkililerine yardımcı olmak ve gerekli bilgilendirmeleri dikkate almak, böyle durumlarla başa çıkmada önemlidir.