ULAŞTIRMA ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Van'da Karayolları tarafından yapılan Güneş Enerji Santrali (GES) açılış törenine katıldı. Uraloğlu, törende yaptığı konuşmada, Türkiye'de Enerji Performans Sözleşmesi modeliyle hayata geçirilen ilk güneş enerjisi santralinin açılışını gerçekleştirdiklerini belirtti. Santralin sağlayacağı enerji ve maliyet tasarruflarıyla sözleşme süresince tüm maliyetlerin karşılanmasının garanti altına alındığını vurguladı.

Açılış törenine katılmadan önce, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı, Van'daki altyapı çalışmalarını da inceledi. Van-Hakkari Devlet Yolu'nu bağlayan 16,3 kilometrelik Yeniköprü-Yüksekova yolu üzerinde yapılan 3 bin 965 metrelik T-1 Tüneli ve Van-Başkale kara yolu üzerinde bulunan 2 bin 730 rakımlı Güzeldere Geçidi'nde devam eden 3 bin 150 metrelik tünelin ışık görme törenine de katıldı.

Konuşmasında yatırımlara değinen Uraloğlu, bugüne kadar Van'ın ulaşım ve iletişim altyapısına 37 milyar 660 milyon liranın üzerinde harcama yapıldığını ve bölünmüş yol uzunluğunun 2003 yılında 36 kilometreden 583 kilometreye çıkarıldığını ifade etti.

GES projesi ile ilgili detayları paylaşan Bakan Uraloğlu, 100 bin metrekarelik alana kurulan santralin 5 adet trafo, 45 adet inverter ve 10 bin 400 adet panelden oluştuğunu, ayrıca 5 bin 600 kilovatlık kurulu güce sahip olduğunu söyledi. Santralin sözleşme süresi boyunca en az yüzde 70 verimle çalışacağını ve süresi sonunda idareye devredileceğini açıkladı.

Uraloğlu, sürdürülebilir ve temiz bir gelecek için çalıştıklarını da vurgulayarak, yolların çevre dostu ulaşım sistemleriyle akıllandığını ve çeşitli projelerle çevre korumasına önem verdiklerini belirtti.

Bakan Uraloğlu'nun Van'daki GES açılış törenine katılarak, yapılan altyapı çalışmalarını incelemesi ve projenin detaylarını açıklaması, bölgenin enerji ve ulaşım altyapısına katkı sağlayacak önemli bir adım olarak öne çıkmaktadır.