Kemal Yüksek, Türk akademisyen ve havacılık profesyonelidir. 1969 yılında Trabzon Çaykara’da doğmuş ve eğitim hayatını başarıyla tamamlamıştır. İstanbul Teknik Üniversitesi'nde Matematik Mühendisliği bölümünden 1990 yılında mezun olmuş, ardından Bilgisayar Mühendisliği alanında yüksek lisans yapmış ve Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Uygulamalı Matematik alanında doktorasını tamamlamıştır.

Akademik kariyerine Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Araştırma Görevlisi olarak başlayan Yüksek, daha sonra Missouri University of Science and Technology Sanal Gerçeklik Araştırma Merkezi'nde ziyaretçi profesör olarak çalışmıştır. İstanbul Kültür Üniversitesi'nde Bilgisayar Mühendisliği bölümünün kurucu öğretim üyelerinden biri olmuş ve aynı zamanda Bölüm Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Akademik hayatı boyunca yazılım, veritabanı tasarımı, matematiksel modelleme, yapay zeka, bilgisayar grafiği, eğitim yönetimi ve sivil havacılık yönetimi alanlarında çalışmalar yapmış ve bu alanlarda pek çok bilimsel makale yayımlamıştır.

Kemal Yüksek, 2012 yılında Türk Hava Yolları'nda havacılık sektörüne adım atmış ve 2013-2018 yılları arasında THY'de Eğitim Başkanı olarak görev yapmıştır. Bu dönemde, önemli yazılım projelerini yönetmiş ve uluslararası düzeyde havacılıkla ilgili programlarda yer almıştır. Aynı zamanda sivil havacılık alanında düzenlenen konferanslarda konuşmacı olarak yer almış ve Türkiye'yi uluslararası platformlarda temsil etmiştir.

Mayıs 2019'da Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'nde Genel Müdür Yardımcısı olarak göreve başlayan Yüksek, Ocak 2021'de Genel Müdür Vekili olarak atanmıştır. İngilizce bilen ve bilgisayar yazılımı, büyük veri ve veri tabanı yönetimi konusunda uzman olan Yüksek, evli ve üç kız çocuk babasıdır.