İstanbul merkezli havayolu ve seyahat teknolojileri lideri Hitit (HTTBT), 2023 yılının ikinci çeyreğinde etkileyici bir performans sergileyerek net satış gelirlerini yüzde 59 artırarak 12,5 milyon dolar seviyesine çıkardı. Geçtiğimiz yılın aynı dönemine kıyasla elde edilen bu büyüme, şirketin küresel alanda lider konumunu daha da güçlendirdi.

Dünya genelinde 84 ülkenin sınır ve gümrük sistemleriyle veri alışverişi yapan Hitit, Kalkış Kontrol Sistemi ile 700'ün üzerinde havalimanında etkin şekilde kullanılmaktadır. 2022 yılında havayolu ve seyahat şirketlerinin Hitit altyapısı üzerinden gerçekleştirdiği satış hacmi 4,5 milyar doları aşarak dikkat çekici bir başarıya imza atmıştı.

Bu yılın önemli gelişmelerinden biri, Türk Hava Yolları'nın iştiraki olan Anadolu Jet'in yolcu rezervasyon sistemleri ihalesini kazanan Hitit oldu. Türkiye içindeki büyümesine de odaklanan şirket, 2023 yılını yüzde 33 ile 38 arasında büyüme ve yüzde 43 ile 48 arasında FAVÖK marjı ile tamamlamayı hedefliyor.

Hitit'in güçlü sermaye yapısı ve finansal başarısı, büyüme stratejisinin temelini oluşturuyor. Özkaynaklar yüzde 59 artışla 47,6 milyon dolara ulaşırken, net kar yüzde 456 artışla 2,7 milyon dolara yükseldi. Ayrıca, FAVÖK yüzde 51 artışla 5,1 milyon dolara çıktı. Şirketin güçlü ihracat yapısı, gelirlerinin yüzde 78'ini döviz bazında elde ettiğini gösteriyor.

Hitit, 2023 sonunda dolar bazında yüzde 33 ile 38 arasında büyüme, yüzde 43 ile 48 arasında FAVÖK marjı ve yüzde 25 ile 30 arasında net kar marjı bekliyor. Yatırım / ciro oranı ise yüzde 30 ile 35 arasında öngörülüyor.

Şirketin uluslararası arenada 47 ülkeden 67 havayolu ve seyahat şirketinin tercihi olduğu belirtiliyor. Türk Hava Yolları iştiraki Anadolu Jet'in yolcu rezervasyon sistemleri ihalesini kazanması, Hitit'in Türkiye'deki başarılı büyümesini yansıtıyor.

Hitit, geleceğin havacılık teknolojilerine yön vermek üzere Ar-Ge ve bulut mimarisine önemli yatırımlar yapıyor. Çoklu bulut mimarisi geliştirme çalışmalarıyla birlikte şirket, gelecekte küresel pazarda kritik bir rol oynaması beklenen Teklif ve Sipariş Yönetim Sistemi çözümünü şekillendirmeye devam ediyor.

Ayrıca, Hitit'in sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında depremzede çocuklara yönelik masa tenisi rehabilitasyon programı da dikkat çekiyor. Bu programla çocukların spor aracılığıyla rehabilitasyon süreçlerine katkı sağlanması amaçlanıyor.

Hitit, havacılık ve seyahat teknolojileri alanında elde ettiği başarılar ve güçlü finansal yapısıyla gelecekteki büyüme potansiyelini daha da yükseltmeye devam ediyor.