Yusuf ZENGİN
Türk Telekom, 2023 yılının ilk yarısına dair finansal sonuçlarını açıkladı. Şirketin konsolide gelirleri, 2023 ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 67,2 artışla 17,9 milyar TL'ye ulaşırken, yılın ilk altı ayında konsolide gelirler 33,2 milyar TL olarak gerçekleşti. FAVÖK (Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar) 2023 ikinci çeyrekte 6,0 milyar TL olarak gerçekleşirken, yılın ilk yarısında 10,8 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Şirketin yatırım harcamaları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 77,2 artışla 7 milyar TL olarak kaydedildi.

Türk Telekom'un ilk yarıdaki toplam abone sayısı 52,4 milyona ulaşırken, sabit genişbant abone sayısı 15 milyon ve mobil abone sayısı 25,6 milyon oldu. Ayrıca, Türk Telekom'un fiber abone sayısı 720 bin net kazançla 12,2 milyona ulaştı. Sabit genişbant altyapısında fiber abonelerin payı yüzde 81,9'a yükseldi. Fiber ağ uzunluğu 419 bin km'ye ulaşan şirketin, fiber hane kapsaması 2023'ün ilk yarısında 32 milyonu buldu.

Türk Telekom CEO’su Ümit Önal, yaptığı açıklamada, şirketin Türkiye'nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonuyla emin adımlarla ilerlediğini vurguladı. Önal, 2023 yılında konsolide faaliyet gelirlerinde yıllık artışın yüzde 67-70 aralığında, FAVÖK'ün ise yaklaşık 25-27 milyar TL aralığında gerçekleşmesini beklediklerini belirtti.

Türk Telekom'un sürdürülebilirlik alanındaki çabalarına da değinen Önal, enerji verimliliğini ön planda tutarak pek çok projeye imza attıklarını ve Güneş Enerjisi Santrali (GES) kurulum çalışmalarının devam ettiğini ifade etti. Önal ayrıca, Türk Telekom'un Türkiye'nin hızla dijitalleşmesine katkı sağlamak amacıyla fiber altyapı yatırımlarını kararlılıkla sürdürdüğünü ve Türkiye'nin fiber gücünü artırmaya odaklandığını belirtti.

CEO Önal, Türk Telekom'un çevresel ve sosyal sorumluluk projeleriyle de desteklediği liderlik rolünü vurguladı. Ayrıca, Türk Telekom'un sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak amacıyla Güneş Enerjisi Santrali (GES) yatırımlarına hız verme planlarından bahsetti. GES yatırımları, Diyarbakır, Ağrı ve Sivas illerinde yapılacak.

Ümit Önal, iletişim, altyapı ve sürdürülebilirlik projeleriyle, ürün ve hizmetlerle Türkiye'nin dijital dönüşümüne liderlik etme vizyonlarına uygun adımlar attıklarını belirtti. Türk Telekom'un yılın ilk yarısındaki performansının olumlu yönde etkilendiği enflasyonun yavaşlaması ve depremlerin etkisinin azalmasının da altını çizdi.