ASELSAN, 2023 yılının ilk yarısında oldukça olumlu finansal sonuçlar elde etti. Şirket, kârını geçen yılın aynı dönemine göre %42 artırarak dikkate değer bir performans gösterdi. İlk altı aylık dönemdeki cirosu da önceki yıla göre %67 büyüyerek 18,1 milyar TL'ye ulaştı.

Şirketin brüt kârı %68 oranında artarak yükseldi ve Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârı (FAVÖK) ise %62 artışla 4,4 milyar TL seviyesine çıktı. FAVÖK marjı ise %24 olarak gerçekleşti. Net kârda da önemli bir artış görüldü; geçen yılın aynı dönemine kıyasla %42 oranında büyüyerek 5,4 milyar TL seviyesine yükseldi. Ayrıca, şirketin öz kaynaklarının aktife oranı %51 olarak gerçekleşti.

ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, şirketin sürdürülebilir büyüme stratejisine vurgu yaptı. Akyol, yeni başarı hikayelerinin yazıldığı bir dönemde olduklarını ve yüksek kârlılık oranlarıyla 2023 yılının ilk yarısını tamamladıklarını ifade etti. Yeni sözleşmelerin yanı sıra, bakiye siparişlerinin de önemli bir düzeye ulaştığını belirtti.

Akyol ayrıca, sürdürülebilir büyümeye odaklanmanın yanı sıra milli teknoloji ve katma değerli ihracat hedeflerine yönelik çalışmaları sürdüreceklerini dile getirdi. Yurt içi ve yurt dışındaki müşterilere yüksek rekabet gücüne sahip çözümler sunarak ülkenin katma değerli ihracat hedeflerine katkı sağlamayı hedeflediklerini belirtti.