Türkiye'nin ilk elektrikli yerli otomobili olan TOGG, dünya genelinde büyük yankı uyandırmaya devam ediyor. Medya Takip Merkezi'nin (MTM) profesyonel dijital medya izleme platformu DigiLUP tarafından yapılan araştırmaya göre, 16 Temmuz-16 Ağustos 2023 tarihleri arasında 196 ülke ve 187 dilde yapılan taramalara dayanarak en fazla yankı Amerika Birleşik Devletleri'nde görüldü.

TOGG ile ilgili yayınlanan 3 bin 813 haber ve yazıya göre, Amerika Birleşik Devletleri en fazla yansıma alan ülke oldu. Bu ülkeyi sırasıyla Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fas takip etti. Amerika'da, TOGG'un gelişmeleri ve sosyal medya fenomenlerinin ilgisi öne çıkarken, diğer ülkelerde ise Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bazı liderlere TOGG hediye etmesi dikkat çekti.

Amerika Birleşik Devletleri'nde TOGG'a yönelik 923 yansıma bulunurken, Suudi Arabistan 679, Birleşik Arap Emirlikleri 516 ve Fas ise 151 yansıma ile takip etti. Ayrıca, Twitter üzerinde yapılan paylaşımların yüzde 86,9'unu oluşturduğu görüldü. Bununla birlikte, YouTube'da 33 TOGG içerikli video, test sürüşleri ve yorumlar yayınlandı.

TOGG'un son 1 aydaki sonuçlarına göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suudi Arabistan, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri ziyaretlerinde liderlere TOGG hediye etmesi en fazla konuşulan konular arasında yer aldı. Ayrıca, toplamda bin 8 haber ve yorumda Recep Tayyip Erdoğan'dan bahsedildi.

TOGG modellerine yönelik yapılan haber ve yorumlarda T10X modeli öne çıkarken, toplam 218 sonuç içerisinde T10x 135, Sedan 43 ve CSUV 40 sonucu bulundu.

DigiLUP platformunda yapılan duygu analizi sonuçlarına göre, TOGG ile ilgili yorumların büyük bir kısmı nötr ve pozitif yönde oldu. Toplam gönderilerin yüzde 89,7'si nötr, yüzde 9,3'ü pozitif ve yüzde 1'i negatif olarak yorumlandı. Olumsuz yorumların özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Almanya'dan geldiği görüldü.