Drone (İHA-2) Sorumluluk ve "Gövde Sigortası Tıkla"

Nice Havalimanı'nda Emirates'e ait bir Airbus A380 yolcu uçağının iniş yaparken bir drone'a çarptığı açıklandı. Dubai-Nice seferini gerçekleştiren uçağın piste yakın bir mesafede insansız hava aracına çarptığı belirtildi.

Emirates Havayolları'nın Airbus A380 tipi uçağı, Nice Havalimanı'na iniş yaparken yaşanan ilginç bir kaza ile gündeme geldi. Uçağın alçalmakta olduğu esnada pist seviyesine oldukça yakın bir mesafede bulunan bir drone ile temas sağladığı bildirildi.

Söz konusu olayda herhangi bir yaralanma yaşanmazken, Fransız Sivil Havacılık olayı incelemek üzere soruşturma başlattı. Yapılan açıklamalara göre uçağın gövdesinde hasar meydana geldi ve uçak bakım amaçlı olarak alındı.

Emirates Havayolları yetkilileri, mürettebatın ve yolcuların güvende olduğunu belirtirken, kaza sonrasında uçağın hangar alanına çekildiği ve gerekli incelemelerin yapılacağı ifade edildi.

Drone'ların hava trafiğinde giderek artan bir tehdit unsuru olduğu göz önüne alındığında, bu tür olayların daha fazla dikkat çekmesi bekleniyor. Havacılık otoriteleri ve havayolu şirketleri, benzer olayları önlemek ve güvenliği artırmak amacıyla çeşitli önlemler almaya çalışıyor.