"İşyeri Yangın Sigortası"TIKLA

Çanakkale'nin Damyeri mevkisinde dün saat 12.30'da başlayan orman yangınına yönelik mücadele, aralıksız bir şekilde sürüyor. Afet ve Acil Durum Yönetim Başkanlığı'nın (AFAD) açıklamasına göre, yangına müdahale için Orman Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Savunma Bakanlığı, belediyeler ve özel idarelerden toplam 2 bin 240 personel, 8 uçak, 26 helikopter, 240 arazöz, 71 su tankeri, 328 araç ve iş makinesi sevk edildi.

Yangının etkilediği bölgelerdeki vatandaşların güvenliğini sağlamak amacıyla tedbirler alındı. Bu çerçevede, Kayadere, Damyeri (Fevzi Çakmak Mahallesi), Yağcılar, Ulupınar, Belen, Kalabaklı, Aşağıokçular, Kızılcaören ve Taşlıtarla köylerinden 1251 kişi tedbir amaçlı tahliye edildi. Ayrıca, Sarıcaeli köyü yaşlı bakım evinden 45 kişi tahliye edilerek Terzioğlu KYK yurduna yerleştirildi.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, yangına yönelik müdahalenin devam ettiğini ve çeşitli kurumların koordineli bir şekilde çalıştığını belirtti. Bakan Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, AFAD, Orman Genel Müdürlüğü, Emniyet Genel Müdürlüğü, Jandarma Genel Komutanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, belediyeler, Kızılay ve özel idarelerden toplam 1489 personel, 8 uçak, 26 helikopter, 240 arazöz, 66 su tankeri ve 169 iş makinesinin yangınla mücadele için sevk edildiğini duyurdu.

Yangının kontrol altına alınması ve etkilenen bölgelerdeki vatandaşların güvenliğinin sağlanması için tüm kurumların yoğun bir çaba içerisinde olduğu belirtiliyor. Ekiplerin özverili çalışmalarıyla yangının söndürülmesi ve zararın en aza indirilmesi amaçlanıyor. Gelişmeler yakından takip edilmeye devam ediyor.