Yusuf ZENGİN
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında önemli konuları ele aldı. Erdoğan, görüşmede Karadeniz Girişimi'nin önemini vurgulayarak, bu girişimin küresel gıda kriziyle mücadelede önemli bir rol oynadığını ve özellikle ihtiyaç sahibi ülkeler için bir nefes borusu olduğunu ifade etti. Ayrıca, Türkiye ve Birleşmiş Milletler arabuluculuğuyla varılan Tahıl Anlaşması'nın da küresel gıda krizine karşı önemli bir katkı sağladığını belirtti. Erdoğan ayrıca, Karadeniz Girişimi'nin sürdürülebilir, güvenli ve taraflar arası iş birliğine dayalı kalıcı bir model sunduğunu dile getirdi ve Rusya'nın girişimin yeniden başlaması beklentilerini paylaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, çatışmaların sona erdirilmesine yönelik Türkiye'nin üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu vurgulayarak, bölgede kalıcı barışın tesis edilmesi gerektiğini ve savaşın kazananının olmadığını söyledi. Ayrıca, Türkiye ile Rusya arasındaki ticaret, enerji, tarım, turizm, ekonomi ve finans gibi birçok alanda iş birliğini güçlendirmek için adımlar atılacağını belirtti. Türkiye'nin Rusya'dan gelen turistlerle de başarılı bir sezon geçirdiğini ve turizmde olumlu gelişmeler yaşandığını açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise konuşmasında Ukrayna'nın tahıl ihracatının sadece yüzde 5 olduğunu ve Karadeniz Girişimi'nin gıda dağıtımıyla ilgisi olmadığını belirtti. Ayrıca, gıdanın yüzde 70'inin gelişmiş ülkelere gittiğine dikkat çekti ve tahıl ihracatı yaptırımlarının kaldırılması durumunda anlaşmaya hazır olduklarını ifade etti.