Bugün, okulla ilk kez tanışacak ya da yeni bir kademeye geçecek olan öğrenciler için okul zili çalıyor. 2023-2024 eğitim öğretim yılı ise 11 Eylül Pazartesi günü başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), bu yıl dijital bağımlılığın önüne geçmek için okullarda cep telefonu kısıtlaması uygulayacak. Uzmanlar da odaklanmayı olumsuz etkileyen cep kullanımı kısıtlamasından yana.

MEB'e bağlı ilk ve ortaöğretim kurumlarında 2023-2024 eğitim öğretim yılı, 11 Eylül Pazartesi günü başlıyor. Okulla ilk kez tanışacak ya da yeni bir kademeye geçecek olan okul öncesi, ilkokul bir ve lise 9’uncu sınıf öğrencileri ise "uyum programı" kapsamında bugün sınıflarda yerini alıyor. Bakanlık, yeni öğretim yılında hem eğitimin kalitesini artırmak hem okullar arası fırsat eşitliğini sağlamak hem de öğrencilerin sağlıklı gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla bir dizi önlem aldı.

Dijital Bağımlılıkla Mücadele

21 Ağustos’ta Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in imzasıyla illere gönderilen genelgede en dikkat çekici önlem, son yıllarda pek çok ülkede okullarda kullanımı yasaklanan cep telefonlarıyla ilgili oldu. Genelgeye göre, öğrencilerin okul içinde ve sınıflarda derslerini aksatacak şekilde cep telefonu kullanmaları ve bu türden cihazlarla sınıflara girmemeleri için önlemler alınacak. Ayrıca, okul dışında dijital ortamlarda zaman geçirmelerine sebebiyet verecek durumlardan ve ödev ya da benzeri bilgilendirmelerde sosyal medya uygulamalarının kullanımından da kaçınılacak.

Bakanlık, ayrıca obezite ve dijital bağımlılığa karşı tedbir mahiyetinde öğrencilerin doğal ortamlarda arkadaşlarıyla uyum içerisinde oynayarak sosyal yönlerinin gelişmesine imkân sağlamak amacıyla okullarda iyileştirmeler yapılacağını da duyurdu. Öğrencilerin dijital ekranlardan uzaklaştırılması, sağlıklı bir eğitim ve yaşam tarzının teşvik edilmesi için atılan adımlar, uzmanlar tarafından olumlu bir gelişme olarak karşılanıyor.