Türkiye'nin bayrak taşıyıcısı olan Türk Hava Yolları, havayolu filosunu genişletmek için önemli bir adım attı. Şirket, on adet yeni Airbus A350-900 uçağı siparişi vererek mevcut A350-900 sipariş sayısını toplamda 40'a yükseltti. Bu son sipariş, Ağustos ayında duyurulan dört adet A350-900 siparişine ek olarak geldi. Şu anda Türk Hava Yolları'nın filosunda 14 adet A350-900 uçağı bulunuyor.

Airbus Ticari Uçaklar (CCO) ve Airbus International Başkanı Christian Scherer, Türk Hava Yolları'nın ek siparişi hakkında şunları söyledi: "Türk Hava Yolları'nın 10 adet A350-900 uçağı daha satın alarak filosunu genişletme kararından büyük memnuniyet duyuyoruz. A350, uzun menzil kabiliyeti, yolcu kapasitesi ve konforuyla İstanbul'u dünyaya bağlamak için mükemmel bir platform sunuyor. Bu ek sipariş, rakipsiz ekonomisi ve verimliliğiyle öne çıkan benzersiz yeni nesil uçağımıza duyulan güveni simgeliyor. Türk Hava Yolları ve Türkiye'nin havacılık sektörü ile uzun süredir devam eden ortaklığımızı büyütmeye devam etmekten gurur duyuyoruz."

2023 Temmuz sonu itibariyle dünyanın dört bir yanındaki önde gelen havayolu şirketlerinden toplamda 1000'den fazla sipariş alan A350, 300-410 yolcu kapasitesi ile uzun menzil kategorisinde dünyanın en modern ve verimli geniş gövdeli uçağı olarak lider konumda bulunuyor. A350, şık tasarımı, yenilikçi teknolojileri, aerodinamik yapısı, hafif malzemeleri ve yeni motorları sayesinde yakıt tüketiminde yüzde 25 tasarruf sağlayarak işletme maliyetini düşürüyor ve CO2 emisyonlarını azaltıyor. Ayrıca, önceki nesil rakip uçaklara göre yüzde 50 daha sessiz bir uçuş deneyimi sunuyor.