Tamay ZENGİN

Bakırköy Enza Home şubesinden aldığı ürünü hâlâ teslim alamayan müşteriler isyan noktasında. Bilindiği üzere, son zamanlarda birçok kişi Enza Home'dan aldığı ürünlerin teslimatında gecikmeler yaşandığını belirtiyor. Ancak marka, bu durumu "sistem değişikliği" gerekçesiyle açıklamaya çalışıyor. Peki, sistem değişikliği gerçekten böylesine uzun süreli teslimat gecikmelerine sebep olabilir mi?

Müşteri şikayetlerinin sadece teslimatla sınırlı olmadığını belirtmek gerek. Birçok kişi, yaşadığı sorunlarla ilgili olarak marka yetkilileriyle iletişime geçmeye çalışsa da, karşılığında yeterli bir geri dönüş alamıyor. Hatta bazıları, markanın şikayetleri ciddiye almadığını ve "Bir şey yapamayız" şeklinde yanıtlar aldığını belirtiyor.

Bakırköy şubesinden koltuk alan bir müşteri de bu mağduriyetten nasibini almış görünüyor. Uzun süre teslimat bekleyişi ve markanın ilgisiz tavrı, müşteri memnuniyetinin ne kadar önemsendiğini sorgulatıyor.

Enza Home markasının bu konuda bir an önce açıklama yapması ve mağdur olan müşterilerinin sorunlarını çözmesi bekleniyor.