Türkiye'nin önde gelen savunma sanayi firmalarından biri olan Baykar, insansız hava araçları (İHA) konusundaki liderliğini daha da pekiştirmeye devam ediyor. Baykar'ın 2019 yılında duyurduğu dikey iniş kalkışlı insansız hava aracı sistemi Bayraktar DİHA için yüzde 100 yerli üretim bir motor geliştirdi. Bu önemli adım, Türkiye'nin savunma sanayindeki bağımsızlığını ve teknolojik ilerlemesini gösteriyor.

Baykar'ın geliştirdiği ve ürettiği "BAYKUŞ" motor, Bayraktar DİHA için özel olarak tasarlandı. İki silindirli ve iki zamanlı bir motor olan BAYKUŞ, etkileyici bir şekilde 12 beygir gücü üretebiliyor ve tüm bileşenleri dahil sadece 4,5 kilogram ağırlığına sahip.

BAYKUŞ Motor'un üreticisi olan Erin Motor Genel Müdürü Ersin Şahin, bu yerli motorun üretim süreci ve projeler hakkında önemli bilgiler verdi. Savunma sanayine geçiş süreçlerini anlatan Şahin, "İçten yanmalı motor üretimine ilk olarak endüstriyel dizel motor tasarımı ve üretimi ile başladık. Yıldız Teknik Üniversitesi ile iş birliği yaparak 2.400 devirde 18kW güç üretebilen bir dizel motor tasarladık ve ürettik. Bu dönemde savunma sanayine adım atmak istedik ve SAHA İstanbul üyesi olduk. Sonrasında Sayın Haluk Bayraktar ile tanıştık ve bizi İHA motorlarına yönlendirdi. Türkiye'de ve dünyada bu motorlara ihtiyaç olduğunu söyledi. Biz de araştırmalarımızı yaparak İHA'lar için motor teknolojileri üzerine çalışmaya başladık" dedi.

Ersin Şahin ayrıca, BAYKUŞ Motor'un başarılı test sonuçlarını da paylaştı. "Tüm testleri başarıyla geçtik. Baykar global anlamda çok iyi bir referans… Bu nedenle bir anda taleplerimiz arttı. Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayi Başkanlığı’na bağlı şirketler haricinde yüzde 100 özel sektör olarak savunma sanayinde insansız hava araçları için ilk içten yanmalı motoru ürettik diyebiliriz. Motorumuz aynı güç grubundaki global rakiplerimizden birçok noktada daha iyi. Baykar'da yapılan testlerde titreşim, yakıt tüketimi gibi konularda yabancı örneklerin önüne geçtik. Yüzde 100 yerlilik bizim için çok önemliydi. Hiçbir şekilde yurtdışına bağımlı kalmak istemiyorduk. Motorun elektronik kontrol ünitesinden motorun mekanik tasarımına, elektronik kontrol ünitesinin yazılımına kadar her şey yerli üretim ve ülkemize ait…" şeklinde konuştu.

Şahin ayrıca gelecek projeler hakkında da bilgi verdi. "Şimdi de 18 ve 24 beygirlik iki motor üzerinde daha çalışmaktayız. Benzinli insansız hava araçları motorlarımızı Baykuş markası altında topladık ve yeni bir motor ailesi oluşturduk. 24 beygir gücündeki endüstriyel dizel motorumuz yaklaşık 185 kg ağırlığında, ancak iki zamanlı benzinli motorumuz yani 12 beygirli olan motorumuz tüm donanımı ile beraber 4,5 kg ağırlığında. Hem paket küçüldü hem ağırlık olarak da çok iyi bir seviyeye geldik. Özetle tüm bunlar teknoloji olarak iyi bir noktaya geldiğimizi göstermekte. Motorların ömrü olarak ise, Avrupalı ve Amerikalı rakiplerimiz 200 saat garanti verirken biz kendi motorumuza 300 saat ömür garantisi verdik" dedi.

Son olarak, Şahin geçmişte yaşanan zorluklara ve ambargolara dikkat çekti. "Geçmişte endüstriyel dizel motorları için Almanya’dan satın aldığımız parçaları savunma sanayinde kullanmayacaklarına dair imzalar atmıştık. Ancak şimdi biz geliştirdiğimiz ürünleri stratejik olarak bu ülkelere vermiyoruz diyebilecek duruma geldik. Bunu yaşamanın gururu inanılmaz" şeklinde konuşarak sözlerini tamamladı.

Baykar'ın yerli motor üretimi, Türkiye'nin savunma sanayisindeki büyümesine ve yurtdışına olan bağımlılığını azaltmasına önemli bir katkı sağlıyor. Şirketin teknolojik ilerlemesi, Türk savunma sanayisini dünya sahnesinde daha da güçlendirmeye devam ediyor.