Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Topluluğu (SAITEM) tarafından geliştirilen güneş enerjili SAGUAR RB isimli araç, Filoğlu Group Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği'nin destekleriyle tanıtıldı. Tanıtım etkinliği, Sakarya'nın Kırkpınar sahilinde gerçekleştirildi ve birçok önemli ismin katılımıyla gerçekleşti.

Programa, Sakarya Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti Milletvekili Çiğdem Erdoğan Atabek, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce ve diğer protokol üyeleri katıldı. SAITEM'in geliştirdiği güneş enerjili SAGUAR RB aracı, sponsor firmaların da katıldığı etkinlikte tanıtıldı.

SAGUAR RB adlı araç, Türkiye'de yerli olarak tasarlanıp üretilmiş olup, güneş enerjisi kullanarak çalışıyor. Bu araç, dünyanın en prestijli güneş enerjili araç yarışması olan Bridgestone World Solar Challenge'a katılmak üzere tasarlandı. Bu yarış, 22-29 Ekim tarihleri arasında Avustralya'da düzenlenecek.

SAGUAR RB ile Sakarya Üniversitesi, dünyanın birçok ülkesinden üst düzey üniversitelerin katılacağı bu yarışta Türkiye'yi temsil edecek. Bu yarış, güneş enerjili araçların performansını ve sürdürülebilir enerji teknolojilerini teşvik eden bir platform olarak önem taşıyor.

Sakarya Valisi, Büyükşehir Belediye Başkanı ve diğer katılımcılar, Sakarya Üniversitesi'nin bu tür başarılı projelerle gurur duyduklarını ifade ettiler ve öğrencileri tebrik ettiler. Başarılar dilediler ve Türkiye'nin bu prestijli yarışta iyi bir sonuç elde etmesini umut ettiler.