Sabancı Vakfı, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü’ne özel Cumhuriyetimizin 100. yılını ve kız çocuklarını konu alan bir film yayınladı. Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına atıfla hazırlanan filmde, yaşadığımız yüzyılın kız çocuklarının okuyup geleceği inşa ettikleri bir yüzyıl olduğu mesajı veriliyor.

Sabancı Vakfı, 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü için hazırladığı filmle, Cumhuriyet’in yeni yüzyılında kız çocuklarının eğitimlerine devam etmesinin önemini aileler üzerinden çarpıcı bir şekilde gösteriyor. Film, yaşadığımız yüzyılın kız çocuklarının okuyup geleceği inşa ettikleri bir yüzyıl olacağını aktarıyor.

“Genç bir kız yaşı gelince evlendirilmeye hazır olur”, “Kızlar tarlada ailelerine yardım eder” gibi yıllardır zihinlerde yer etmiş bazı toplumsal cinsiyet kalıpların Cumhuriyetimizin 100. yılında aileler tarafından nasıl cevaplandığını gösteren film, bir köy kahvesinde babaya yöneltilen “Senin kız ne zaman sana tarlada yardım etmeye başlayacak?” sorusuyla başlıyor. Bu soruya karşılık baba “Hangi yüzyılda yaşıyoruz arkadaş?” cevabını veriyor.

Filmin devamında da ailelerin benzer sorular karşısında aynı cevapla tepki gösterdiği ve tüm ailelerin cevabının “Hangi yüzyılda yaşıyoruz?” olduğu görülüyor.

Cumhuriyetimizin 100. yılında bu gibi düşüncelere yer olmadığını, yaşadığımız yüzyılın kız çocuklarının okuyup geleceği inşa ettikleri bir yüzyıl olduğunu vurgulanan filmin yönetmen koltuğunda Kıvanç Baruönü otururken, TBWA/Istanbul imzası taşıyan filmin yapımını Organic Film üstleniyor.