Liv Hospital Ceo'su sayın Meri İstiroti’nin ev sahipliğini yaptığı İsrafa ‘DUR’’ de temalı etkinlikte

Sayın Monik İpekel açılış konuşmasında ‘’Gıdada israfa dur demek için bir aradayız. Mutfak ekonomisi ülke ekonomisi demektir."Sağlık Sigortaları" Gıda gibi önemli bir kaynağı daha iyi kullanabilmek ve gelecek nesillere sağlıkla aktarabilmek için çabalarımız devam ediyor'' dedi.

Ardından mikrafonu alan TAMEV başkanı Sayın Nuray Marçak; ‘’Türkiye’de binlerce kadına, çocuğa ve aileye dokunan TAMEV üzerine düşen oranda israf hakkında kamuoyunu aydınlatmakta ve aydınlatmaya da devam etmektedir."Sağlık Sigortaları" Gıda bankacılığı başlattıklarını ifade eden Marçak; Dünyada ve Türkiye’de gıdaya ulaşamayan yüz binlerce insan bir ekmeğe muhtaç halde yaşarken bir kesim ülkelerde israf hat safhaya ulaşmaktadır'' dedi. Biz TAMEV olarak israfı önlemenin öneminin yanı sıra bağışçılarımız ve gönüllülerimiz ile birçok etkinlikle bu tema ile yardımlarımızı ulaştırmaya çalışıyoruz. Gönül ister ki her ihtiyaç sahibine ulaşalım. Umuyorum sizinde desteğinizle bu amacımıza da ulaşacağız’’ dedi.

Sonrasında mikrafonu Gastroenteroloji Prof. Dr. Binnur Şimşek’e bıraktı. Şimşek, dünyada israfın ne boyutlarda olduğunu anlatan sunumunda; Dünyada milyarca dolarlık israfın hem ekonomilere hem de küresel anlamda gıdanın israf olmasına sebebiyet verdiğinden bahsetti.

Ayrıca israfın sadece bir tüketim sorunu olmayıp ciddi sağlık sorunları da doğurduğunu belirtti. Dünyada Türkiye’nin obezitede üst sıralarda olduğundan bahseden Şimşek ‘’obezite birçok hastalığın habercisi ve sebebidir’’ dedi.

Bir diğer konuşmacı Alie hekimliği uzmanı sayın Dr. Eren Eroğlu; Gıda israfı için farkındalık ve sürdürülebilir beslenme üzerine yaptığı konuşmasında dünyada insanların bilinçli tarım yapması gerektiğini bunun için dünyada birçok ülkede çalışmalar yapıldığını aktardı."Sağlık Sigortaları" İsrafın insandan başladığını belirten Eroğlu ‘’kişiden başlayıp topluma ve ülkelere yayılan önlenemeyen israfın ciddi boyutlara ulaştığını gelecekte gıdaya ulaşımın zor olacağını‘’ belirtti.

İnsanların küçük büyük demeden her yeşil alana ihtiyacı ölçüsünde bitki yetiştirmesi gerektiğini belirtti. Et ve et ürünlerinin çevreye ciddi salınımlar bıraktığından daha az et daha çok bitki tüketmenin ekosisteme de faydalı olacağını aktardı.

Son olarak GTD Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Gürkan Boztepe; israfın boyutlarının görünenin çok ötesinde olduğunu belirterek ‘’İsraf, insanlığın gıdaya ulaşımında koca bir engeldir’’ dedi."Sağlık Sigortaları" Dernek olarak uluslararası alanlarda Türkiye için yapılan çalışmalardan bahseden Boztepe, gelecekte amacının Türk mutfağının ve ürünlerinin tüm dünyada marka olması olduğunu, bunun için tüm paydaşlarla çalışılması gerektiğini söyledi. Ayrıca israfın önlenebilir olduğunu, bunun için ise toplumların sivil toplum kuruluşları ile el ele verilerek başarılabilecektir dedi.