Liv Hospital, 10 Kasım Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü anma töreninin ardından düzenlediği "Sağlıkta Multikültürel Yaklaşım ve Hizmet Konferansı"nda sektördeki hizmet dinamikleri ve çoklu kültürel yaklaşımları masaya yatırdı. 25 panelistin katılımıyla gerçekleşen konferans, sağlık sektöründe yönetim, misafir hizmetleri, hasta bakım hizmetleri, iletişim ve hekimlik süreçlerinin uluslararası düzeyde ortak bir dilde pratiğe dönüşmesini ele aldı.

Etkinliğe sektörün önde gelen sağlık kuruluşlarının yöneticileri, yurt dışında deneyime sahip hekimler, Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Kurucu Başkanı Emin Çakmak ve Castrol Başkan Yardımcısı Ömer Dormen gibi önemli isimler katıldı. Toplantı, sağlık sektöründeki markaların temsilcileri, STK'lar, uluslararası düzeydeki acente temsilcileri, konsolosluklar ve farklı ülkelerin sağlık bakanlıklarından temsilcilerin de yoğun ilgisiyle karşılandı.

Konferansın açılışında konuşan Grup Koordinatörü Meri İstiroti, "Özellikle Türk sağlık sektörünün ve Türk hekimlerinin başarısı artık dünyada parmakla gösteriliyor. Türk hekimlerinin uzmanlığı, tıbbi güncel teknolojiler, misafir ve otelcilik hizmetindeki mükemmelliyetçi yaklaşım ve kişiye odaklı tedavi planlamalarıyla ülkemizdeki hastanecilik anlayışı her geçen gün daha da gelişiyor" dedi.

OHSAD Genel Başkanı Reşat Bahad ise Türkiye'nin sağlık sektöründeki multikültürel yapısının diğer ülkelere örnek olduğunu belirtti. "Bu yaklaşım ile Türkiye sağlık sektörü açısından diğer ülkelere nazaran multikültürel çalışma alt yapısıyla örnek alınıyor. Ülke olarak uluslararası hasta kabulünde beşinci sıradayız. Bunu arttırmak için hizmetlerimizi daha iyi seviyeye getirme konusunda çalışmalar yapıyoruz" dedi.

Konferansın dört oturumunda sektöre ışık tutacak tıbbi hizmetlerin sunumundan, otelcilik hizmetlerine, hasta bakım hizmetlerinden, destek hizmetlerine kadar her alanda çok kültürlü misafirlere hizmet edebilme stratejileri konuşuldu. Multikültürel insan kaynakları yönetimi, farklı kültürlerden gelen hastalara sunulan tıbbi hizmetlerde dikkat edilmesi gereken konular, farklı ülkelerden gelen hastaların yaşadığı misafir deneyimi, uluslararası sağlık hizmetleri pazarlamasında inovasyon gibi başlıklar detaylı bir şekilde ele alındı.

Konferans, sektördeki paydaşların bir araya gelerek, çok kültürlü hizmet anlayışını geliştirmeye yönelik önemli adımlar atmasına vesile oldu.