Yusuf ZENGİN

T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Yerli ve Millî 5G Haberleşme Şebekesi Projesi Lansmanını Duyurdu

Ankara,Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu, Türkiye'nin 5. Nesil (5G) mobil haberleşme altyapısını güçlendirmek amacıyla gerçekleştirilen projelerin lansman törenini gerçekleştirdi. Törende GSM operatörleri ve kamu tarafları, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı (UDHAM), Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), ve Haberleşme Genel Müdürlüğü (HGM) olarak proje izleme iş birliği protokolünü imzaladı.

Uraloğlu, "Uçtan Uca Yerli ve Millî 5G Haberleşme Şebekesi Projesi" ile altyapıda dışa bağımlılığın ortadan kalkacağını belirtti. Proje kapsamında 25 farklı lokasyonda 5G şebekesinin denendiğini vurgulayan Bakan Uraloğlu, yerli ve millî imkanlarla çalışmaların sürdüğünü, 5G teknolojisiyle internet hızına önemli bir katkı sağlanacağını ifade etti.

Yerli ve millî teknolojik hamlelerle, genişbant internet hizmetini her haneye ulaştırmayı hedefleyen Bakan Uraloğlu, Türkiye'nin 5G teknolojisindeki yerli üretim ve geliştirme kabiliyetini güçlendirmeye yönelik çalışmaların devam edeceğini belirtti.

Bakan Uraloğlu'nun liderliğindeki proje, Türkiye'nin iletişim altyapısında önemli bir dönemeç oluşturarak, ülkenin dijital dönüşümüne katkı sağlamayı hedefliyor.