Çağımızda dijitalleşme, tüm iş dünyasını, ürün ve hizmetleri hızla dönüştürüyor. Bu değişim sigorta sektörünü de olumlu yönde etkiledi. Müşteriler, artık sigorta ürünlerini araştırmak ve satın almak için interneti kullanıyor. Bu nedenle, sigorta acenteleri için dijitalleşme kaçınılmaz hale geldi. Son dönemde dijitalleşmenin artması ile birlikte ortaya çıkan “dijital müşteri yolculuğu” kavramı, sigorta sektöründe poliçe satın alma öncesi dönem, sigortalılık dönemi ve tazminat işlemlerini kapsayarak büyük kolaylık sağlıyor.

İnternetin gücünden yararlanarak, acentenlerin hedef kitlesine daha geniş bir alanda ulaşabileceğini söyleyen Monopoli Sigorta Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Bonofiyel: “Tüm sektörlerin olduğu gibi sigortacılığın da dijitalleşmesi şart oldu. Sigorta şirketleri, dijitalleşmenin dönüştürücü etkisiyle, iş süreçlerini büyük ölçüde ve hızla yenileyebiliyor. Özellikle sigortacılığın poliçeleşme, hasar ve müşteri ilişkileri süreçleri baştan sona dönüşüyor. Müşteri, teminat verilen öğe ve riziko hakkındaki tüm verileri dijitalleşerek daha kolay analiz edebiliyor ve tabii daha kolay saklayabiliyor. Böylece fiyatlama ve ürün satış süreçlerinde daha büyük ve etkin dataya hakim olan şirketler sektörde ticari olarak olumlu yönde ayrışma fırsatı yakalayabilir” dedi ve ekledi: “Bu noktadan hareketle Monopoli Sigorta olarak öncelikle tüm süreçlerimizi dijitalleştirmeye odaklanmış durumdayız. Dijital dönüşüm sürecimizde, müşterilerimizin ihtiyaçlarını anlamak ve onların beklentilerine daha hızlı ve etkili bir şekilde cevap vere

bilmek için teknolojiyi aktif bir şekilde kullanıyoruz. Müşteri deneyimini iyileştirmek adına, online platformlar üzerinden kolay erişilebilir teklif ve hizmetler sunmak ve dijital iletişim kanallarını aktif bir şekilde kullanarak müşterilerimizle etkileşimimizi güçlendirmeyi planlıyoruz. Bunu yaparken de sadece satış süreçlerimizi değil, sigortalılarımızın hasar, tahsilat ve diğer satış sonrası süreçlerini de takip edebilecekleri bir dijital platform hazırlığı içindeyiz. Amacımız müşteri memnuniyetini arttırıcı ve hayatlarını kolaylaştırıcı adımlar atabilmek.”