Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, Trabzon'da yapılan Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi'nin açılış töreninde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin "Milli Teknoloji Hamlesi" vizyonu doğrultusunda önemli başarılar elde ettiğini belirtti. Bakan Kacır, Türkiye'nin kritik teknolojileri üretebilen bir ülke konumuna geldiğini ve son 21 yılda 100 yıllık projeleri başardıklarını vurguladı. Ayrıca, gençlerin bilim ve teknolojiye olan ilgisini artırmak amacıyla yapılan çalışmalara değindi.

Bakan Kacır, Özdemir Bayraktar'ı övgüyle anarak, milli SİHA'ların geliştirilmesindeki önemli rolüne vurgu yaptı. Gençlere hitap ederek, Türkiye'nin geleceğini gençlerle inşa edeceklerini ve "Milli Teknoloji Hamlesi"yle gençlere ilham olmaya devam edeceklerini ifade etti.

Ayrıca, Bakan Kacır'ın açıklamalarına göre, Türkiye'de 7 ilde daha bilim merkezi kurma çalışmalarının sürdüğü belirtildi. Özdemir Bayraktar Bilim Merkezi'nin açılışıyla birlikte gençlerin bilim ve teknolojiyle buluşmasının sağlanacağı, doğa bilimleri, matematik, teknoloji, tasarım, astronomi, havacılık ve uzay alanlarında eğitim atölyelerinin gençlere hizmet vereceği belirtildi.