Tesu Health, Teknopark İstanbul çatısı altında faaliyet gösteren Cube Incubation kuluçka merkezinde çalışmalar yürüterek Türkiye'nin ilk dijital ilacını geliştiren bir girişimdir. Şirket, global yatırım turu öncesinde 70 milyon TL değerlemeyle ilk yatırımını almıştır.

Dijital ilaçlar, yüksek yazılım teknolojileri kullanılarak geliştirilen ürünlerdir ve kronik hastalıkların tedavisinde kullanılır. Tesu Health, bu alandaki çalışmalarında şeker hastalığı ve obezite gibi kronik hastalıklara odaklanmaktadır. Geliştirdikleri dijital ilaçların etkili ve güvenli olduğunu kanıtlamak amacıyla klinik araştırmalara önem vermektedir.

Global yatırım turu öncesinde alınan yatırımın önemini vurgulayan Tesu Health CEO'su Dr. Hasan Avcu, şirketin ürün gamını çeşitlendirme ve global adımlarını hızlandırma hedeflerini paylaşmıştır. Tesu Health, 2024'te planladığı global yatırım turu ile dünya çapında daha etkili ve erişilebilir dijital tedaviler sunmayı amaçlamaktadır.

Teknopark İstanbul Genel Müdürü Muhammet Fatih Özsoy, Cube Incubation'da desteklenen girişimlerin başarılarından gurur duyduklarını ifade ederek, Tesu Health'in sağlık teknolojileri alanında ülkede öncü bir işe imza attığını belirtmiştir.

Tesu Health, dijital ilaç geliştirme süreçlerini Türkiye, Avrupa Birliği, Birleşik Krallık, Kanada ve ABD tıbbi cihaz mevzuatlarına uygun olarak yürüterek ürünlerini dünya genelinde hastaların ve hekimlerin kullanımına sunmayı hedeflemektedir. Ayrıca, Birleşik Krallık Hükümeti ve Cambridgeshire & Peterborough Birleşik Otoritesi tarafından desteklenen Cambridge Life Sciences Market Access Programme’a seçilen Tesu Health, global operasyonlarını İngiltere Cambridge merkezli olarak sürdürecektir.