Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, İstanbul'da düzenlenen 9. Dünya Helal Zirvesi, 10. Helal Expo Uluslararası Ticaret Fuarı ve eş zamanlı olarak gerçekleştirilen ETHEXPO Avrasya Turizm ve Sağlık Fuarı'na katılarak memnuniyetini dile getirdi.

Bakan Bolat, etkinlikte öne çıkan konular arasında helal tedarik zincirleri, helal belgelendirme ve akreditasyon, helal ekonomide katılım finansmanı, küresel helal ekonomisinde dijitalleşme ve inovasyonun bulunduğunu belirtti.

Helal ekonominin 10 trilyon dolara doğru ilerlediğine dikkat çeken Bakan Bolat, bu sektörün Türkiye'nin dış ticareti için önemli olduğunu vurguladı. Ticaret Bakanlığı olarak, sağlık turizmi sektörüne yönelik destek programları ve uluslararası markalarla birlikte dünya genelinde bu alanda öncü ülkelerden biri olma hedefiyle çalıştıklarını ifade etti. Bakan Bolat'ın bu açıklamaları, Türkiye'nin helal ekonomi alanındaki potansiyelini değerlendirdiği ve uluslararası alanda rekabet gücünü artırmayı amaçladığı bir stratejiyi yansıtmaktadır.