Türkiye Cumhuriyeti Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, Türkiye-Rusya Ticari ve Ekonomik İşbirliğine Dair Hükümetlerarası Karma Komisyonu (KEK) 18. Dönem Toplantısı kapsamında önemli bir adım attı. Rusya Federasyonu Başbakan Yardımcısı Sayın Aleksandr Novak ile gerçekleştirilen toplantıda imzalanan protokol, ticaret, gümrükler, enerji, tarım, sanayi, standardizasyon, ulaştırma, turizm ve müteahhitlik gibi birçok başlık altında Türkiye ve Rusya ekonomik ilişkilerinin önümüzdeki yıllarda izleyeceği rotayı belirleyen bir yol haritası niteliğinde.

Bakan Bolat, imza töreninde yaptığı açıklamada, "Bu protokol, ikili ilişkilerimizi daha ileri bir seviyeye taşıyacak. Ticaretin, enerjinin, tarımın ve daha birçok sektörün kapsamlı bir işbirliği içinde olacağını öngörüyoruz. İki ülke arasındaki ticaretin dengeli ve sürdürülebilir bir çerçevede geliştirilerek, Cumhurbaşkanlarımızın da belirttiği üzere 100 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşmak için yoğun çaba sarf edeceğiz" dedi.

Ayrıca, Bakan Bolat, 2013 yılında sadece 33 milyar dolar olan ikili ticaret hacminin, 2022 yılı sonunda 68 milyar doları geçtiğini vurgulayarak, bu artışın sürdürülebilir bir ivmeyle devam etmesi için ellerinden gelen çabayı göstereceklerini belirtti.

Protokol, Türkiye ve Rusya arasındaki stratejik işbirliğini güçlendirme ve ekonomik ilişkileri daha da derinleştirme konusundaki kararlılıklarını bir kez daha ortaya koyuyor. İki ülke, gelecekteki işbirliği projelerini hayata geçirme konusunda kararlılıkla ilerleyerek, bölgesel ve küresel ekonomik kalkınmaya katkıda bulunmayı hedefliyor.