Keçiören Belediyesi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında farkındalık etkinliği düzenledi. Kalaba Kent Meydanı'nda gerçekleştirilen program, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, kadın temsilcileri, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşti.

Etkinlikte katılımcılar, turuncu maske ve şal takarak kadına yönelik şiddeti kınadılar. Başkan Altınok, programda yaptığı konuşmada, "Cennet annelerin ayağının altındadır" sözüne atıfta bulunarak, kadına şiddetin din, dil ve Türk adetlerinde yer bulmadığını vurguladı. Atatürk'ün Cumhuriyet'i kurduktan sonra kadınlara seçme ve seçilme hakkı tanıdığını hatırlatan Altınok, Avrupa'da bu hakların daha yakın zamana kadar olmadığını belirtti.

Başkan Altınok, toplumda yaşanan kadına şiddet ve aile içi şiddetin büyük bir problem olduğunu ifade ederek, toplumu bilinçlendirerek rehabilite etmenin önemine değindi. Mutluluğun, saygının, sevginin ve huzurun yayılması gerektiğini belirten Altınok, toplumun değerlerini hatırlayarak rehabilite edilmesi gerektiğini söyledi.

Ayrıca, Başkan Altınok, resmi rakamlara göre 12 milyon kişinin antidepresan kullandığına dikkat çekerek, toplumun değerlerini tazeleyip kendi köklerine dönmesi gerektiğini ifade etti. Kadına şiddeti sert bir dille kınayan Altınok, hiçbir bahaneyle bir kadının öldürülmesinin kabul edilemez olduğunu vurguladı.

Konuşmanın ardından Başkan Altınok, kadınlarla birlikte gökyüzüne turuncu balonları bırakarak "kadına şiddete hayır" mesajı verdi. Ayrıca, belediyenin Aile Terapi Merkezi'nde sosyologlar, psikologlar ve pedagoglar aracılığıyla 40 bin vatandaşa ücretsiz hizmet verildiği belirtildi. Başkan Altınok, herkesin bu konuda el ele verip sorunun üstesinden gelmesi gerektiğini ve herkesin topluma, ailesine ve kamuoyuna karşı sorumluluğu olduğunu dile getirdi.