Türkiye Sigorta Birliği, Sigortacılığın 100. Yılı ve BES’in 20. Yılı Kutlamalarını Gerçekleştirdi

İstanbul - Türkiye Sigorta Birliği (TSB), ülkemizde sigortacılığın 100. yılını ve Bireysel Emeklilik Sistemi'nin (BES) 20. yılını özel bir davetle kutladı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın da katılımıyla gerçekleşen etkinlikte TSB Başkanı Uğur Gülen, sektörün başarılarını ve katkılarını vurguladı.

TSB Başkanı Uğur Gülen, yaptığı konuşmada, "Sigortacılık sektörü olarak Cumhuriyetimizin 100. yılı kutlamalarına BES’teki başarı hikâyemizle ve 100 yılı aşkın tecrübemizle destek verebildiğimiz için gururluyuz" dedi. Ayrıca, Türkiye'nin finansal tarihine kalıcı bir eser bırakmak amacıyla hazırlanan "Cumhuriyet'in 100. Yılında Türkiye’de Sigortanın 100 Yılı Belgeseli"nin bir bölümü de etkinlikte gösterildi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, açılış konuşmasında sigortanın önemine vurgu yaparak, sigortacılığın Türkiye için kritik bir sektör olduğunu belirtti. Yılmaz, "Sigortacılık, bireysel ve kurumsal risklerin azaltılması kadar, Türkiye’nin toplam tasarruflarının artarak cari açığın ortadan kaldırılması ve kalkınmanın desteklenmesi açısından da ülkemiz için çok kritik bir sektördür" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı aynı zamanda, TARSİM ve DASK gibi sigorta şirketlerinin Türkiye'nin gelişmişliğinin göstergeleri olduğuna dikkat çekti. Afet risklerinin yüksek olduğu bir coğrafyada yaşandığını hatırlatan Yılmaz, sektörün afet sigortacılığına daha fazla odaklanması gerektiğini belirtti.

SEDKK İkinci Başkanı Mehmet Verim, konuşmasında sigortacılığın kendi dinamikleri üzerine serbest bırakılması gerektiğini vurgulayarak, sektörünün önemli sorumluluklar taşıdığını ifade etti.

TSB Başkanı Uğur Gülen ise sigorta ve emeklilik sektörlerinin millî ekonomiye katkılarına vurgu yaparak, Türkiye'nin genç nüfusu ve büyüme potansiyeli ile yatırımcılar için cazip bir pazar olduğunu söyledi. Gülen, BES'in büyümesinde devletin katkısının önemine dikkat çekti ve gelecekteki büyüme için sektörün dinamiklerine özgürlük tanınması gerektiğini belirtti.

Etkinlikte, İstanbul Valisi Davut Gül, Beyoğlu Kaymakamı Can Aksoy, TSB Başkan Yardımcıları Ahmet Yaşar, Taylan Türkölmez, TSB Yönetim Kurulu Üyeleri Cemal Kişmir, Yavuz Ölken ve sektörün Paydaş ve Genel Müdürleri de hazır bulundu. Ayrıca, BES'in ilk katılımcılarından olan ve sisteme 20 yıldır devam edenler ile '18 yaş altı BES'te '1 milyonuncu' sözleşmeye sahip çocukların ailelerine teşekkür plaketleri takdim edildi.