ASO tarafından düzenlenen 3. Askeri Lojistik ve Destek Zirvesi (DLSS), Türkiye'nin savunma sanayii başarılarına odaklandı. Ankara'da gerçekleşen etkinlik, Milli Savunma Bakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı'nın destekleriyle hayata geçirildi. ASO Başkan Yardımcısı Ercan Ata ve SASAD Genel Sekreteri Dr. R. Ruşen Kömürcü'nün açılış konuşmalarını yaptığı zirvede, Türkiye'nin savunma sanayii potansiyeli ve sektördeki başarıları ön plana çıktı.

Ata, Türkiye'nin savunma ve havacılık ihracatındaki etkileyici artışa vurgu yaparak, 2002'den bu yana olan büyüme grafiğini paylaştı. 2023'e yaklaşırken Türkiye'nin küresel arenada ilk 10'a girebilecek potansiyele sahip olduğunu belirtti. Savunma projelerindeki katlanan artışın yanı sıra kilogram başına düşen fiyatların genel ortalamanın oldukça üzerinde olduğunu ifade etti.

Ankara'nın savunma ve havacılık sanayisinin önemini vurgulayan Ata, geçen yıl elde edilen ciroya dikkat çekti ve Ankara'nın bu alandaki lider konumunu destekleyen faktörlere değindi. Uzay ve Havacılık Organize Sanayi Bölgesi'nin (Ostim) ve Savunma Sanayii Kümelenmesi'nin, Ankara'yı dünya çapında bir savunma sanayi merkezi haline getirdiğini belirtti.

SASAD Genel Sekreteri Dr. R. Ruşen Kömürcü ise Türkiye'nin savunma sanayii sektöründe ikinci sırada yer aldığı sektörel bazda ihracat verilerine dikkat çekti. Katılımcılar arasında yer alan önemli savunma sanayii şirketlerinin başında ASELSAN, HAVELSAN, Roketsan, FNSS, Turkish Cargo, DASAL Havacılık, MilSOFT, Cargo Partner, KINAY ve ODS Lojistik gibi güçlü temsilciler bulunuyor.

DLSS, savunma sanayisinin mevcut durumu, gelecek projeleri ve sektörel iş birliklerinin ele alındığı bir platform olarak öne çıkıyor. Türkiye'nin savunma sanayii alanındaki başarıları ve küresel potansiyeli vurgulanarak, zirvenin sektöre önemli katkılar sağlaması bekleniyor.