Sigorta sektöründe prim üretimi, 2023 yılının ilk dokuz ayında yaşanan olumsuz etkenlere rağmen yüzde 123 artarak 328 milyar liraya ulaştı. Monopoli Sigorta Kurucu Ortağı ve CEO’su Erol Esentürk, sektördeki bu büyümeyi değerlendirirken, 2024 yılının zorlu bir dönem olacağını belirtti.

2023 yılı, pandeminin etkileriyle başa çıkmaya çalışan sigorta sektörü için, Türkiye'de yaşanan deprem, sel gibi afetlerle birlikte zorlu bir sürece işaret ediyor. Monopoli Sigorta Kurucu Ortağı ve CEO’su Erol Esentürk, Türkiye Sigorta Birliği'nin açıkladığı istatistiklere göre, sektörün yılın ilk 9 ayında yüzde 123'lük bir büyümeyle prim üretimini 328 milyar liraya çıkardığını belirtti. Esentürk, bu değerlendirmeye dayanarak, sektörün yıl sonunda 500 milyar lira prim üretimini aşabileceğini öngördü.

Esentürk, sigorta sektöründeki büyümenin enflasyonun üzerinde olduğunu vurgulayarak, doların devalüasyonunun da yüzde 30-35 bandının üzerinde seyrettiğini ifade etti. Bu büyümede, özellikle kasko ve sağlık sigortalarının prim artışlarının etkili olduğunu belirten Esentürk, 2024 yılında reasürans maliyetlerindeki artışın kurumsal elementer poliçelerde ciddi bir etki yaratacağını ekledi.

2024 yılının sigorta sektörü açısından zorlu bir dönem olacağını dile getiren Esentürk, özellikle acentelik mesleği için kurumsal elementer branşın zorlu geçeceğini belirtti. Reasürans piyasasının daralması ve Türkiye'ye ayrılan kapasitenin azalmasının etkisiyle, reasürans maliyetlerinin ciddi şekilde arttığını söyledi. Geçtiğimiz yıllarda Türkiye'de yaşanan doğal afetlerin, enflasyonun ve devalüasyonun etkisiyle hasar maliyetlerinin arttığını dile getiren Esentürk, acentelerin kurumsal elementer branşta artan fiyatlar, maliyetler ve zor teminatlarla karşı karşıya kalacağını ifade etti.

Monopoli Sigorta olarak 2023 yılında başarılı bir büyüme gerçekleştirdiklerini belirten Esentürk, 2024 hedeflerinin büyük ölçüde dijitalleşmeye odaklandığını açıkladı. Bu doğrultuda, 2024'ün başlarında internetten satışa başlayacak bir dijital platform hazırlıklarına başladıklarını dile getiren Esentürk, mevcut müşterilerin dijital alışkanlıklarını artırmayı hedeflediklerini ve rekabet güçlerini artırmak için operasyonel süreçlerini hızlandıracak yatırımlar yaptıklarını söyledi. Esentürk, ayrıca yapay zeka gibi teknolojileri entegre ederek operasyon kalitesini artırmayı amaçladıklarını belirtti.