Türkiye'nin önde gelen sağlık kuruluşlarından Acıbadem Hospital Fulya'nın saygın Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Prof. Dr. Hüsnü Görgen, gebelik sürecinde C vitamini eksikliğinin potansiyel zararlarına dikkat çekiyor.

Gebelik dönemi, anne adaylarının sağlığı kadar bebeğin gelişimi için de kritik bir zaman dilimidir. Bu süreçte düzenli ve dengeli beslenmenin yanı sıra vitamin ve mineral takviyeleri de önem kazanmaktadır. Prof. Dr. Hüsnü Görgen, özellikle düzenli beslenemeyen veya yüksek riskli durumlarda bulunan anne adaylarına vitamin-mineral desteği verilmesinin önemini vurguluyor.

Gebelik sürecindeki risk grupları arasında yer alan vejetaryenler, sigara içenler, çoğul gebelik durumlarına sahip olan anneler, özel bir dikkat gerektiriyor. Prof. Dr. Görgen, bu gruplarda özellikle C vitamini eksikliğinin göz ardı edilmemesi gerektiğini belirtiyor.

C Vitamini: Gelişimde Kilit Rol Oynuyor!

C vitamini, demir ve diğer besin maddelerinin vücut tarafından daha etkili bir şekilde emilimi için gereklidir. Gebelik sürecinde ise bu vitaminin ihtiyacı artar. Normalde gebe olmayan bir kadının günlük C vitamini ihtiyacı 60 mg iken, gebelik döneminde bu miktar 70 mg'a yükselir. Bu artışın özellikle turunçgiller (mandalina, portakal vb.) ve domates gibi sebze-meyvelerden alınması önerilir.

Prof. Dr. Görgen, "Bu miktarı doğal kaynaklardan karşılamak zor olabilir, bu nedenle gebelik için önerilen vitamin ilaçları da tercih edilebilir. Ancak, vitamin-mineral destekleri bilinçli bir şekilde ve doktor gözetiminde kullanılmalıdır" diyor.

Anne ve bebek sağlığı açısından büyük önem taşıyan bu bilgiler, Acıbadem Hospital Fulya'nın uzman kadrosuyla birleşerek anne adaylarına sağlıklı bir gebelik dönemi geçirme imkanı sunuyor.