Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Cumhuriyetin 100. yıl kutlamaları kapsamında düzenlenen Türkiye Kooperatifler Fuarı'na katılarak açıklamalarda bulundu. Gaziantep Ortadoğu Fuar Merkezi'nde düzenlenen etkinlikte Bolat'a Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, Gaziantep Valisi Kemal Çeber, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, milletvekilleri, kurum müdürleri ve vatandaşlar eşlik etti.

Bakan Bolat, kooperatiflerin ekonomik hayata katılımının refahı artırdığını belirterek, kooperatiflere verdikleri destekleri vurguladı. Özellikle kadın kooperatifleri ve girişimciler için özel çalışmalar yaptıklarını ifade eden Bolat, Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda kooperatiflerin üretim kapasitesini geliştirmek için ticaret bakanlığı olarak yoğun çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Bakan Bolat, Gaziantep'in 6 Şubat depreminde büyük bir acı ve yıkımla sarsıldığını hatırlatarak, hükümet olarak depremden etkilenen bölgelerde ekonominin ve iş dünyasının zarar görmemesi için alınan tedbirleri anlattı. Vergi ve sigorta primlerinin müşteri uygulaması ile ertelendiğini belirten Bolat, kooperatifler aracılığıyla maliyetleri azaltmanın, tasarruf sağlamanın ve gıda enflasyonunu kontrol altında tutmanın mümkün olduğunu vurguladı.

Türkiye'de 50 binden fazla kooperatif bulunduğunu belirten Bolat, bu kooperatiflerin refahın tabana yayılmasına ve insanların imece usulüyle ticarete katılmasına imkan tanıdığını ifade etti. Gıda enflasyonunu azaltmak adına kooperatif sayısını artırmak gerektiğini belirten Bolat, Türkiye Kooperatifler Fuarı'nda 180 kooperatifin yer aldığını ve bunların içinde 54 kadın kooperatifinin bulunduğunu açıkladı.

Bakan Bolat, kadın kooperatiflerine sağlanan destekler hakkında bilgi vererek, 2020'den bu yana 629 kadın kooperatifine 866 projeye destek verdiklerini ve toplamda 77 milyon TL destek sağladıklarını dile getirdi.