Albayrak Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı Görevine Dr. Nurettin Canikli Atandı

Albayrak Grubu, Türkiye'nin önde gelen iş conglomeratesi, yeni bir döneme girmeye hazırlanırken, Dr. Nurettin Canikli'yi Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olarak atadı. Kamu ve özel sektörde önemli görevler üstlenmiş deneyimli isim, daha önce de Albayrak Grubu bünyesinde Genel Müdürlük görevini başarıyla yürütmüştü. Bu atama, Canikli'nin 22 yıl aradan sonra tekrar Albayrak Grubu ile bir araya gelmesini simgeliyor.

Dr. Nurettin Canikli, 15 Mayıs 1960 tarihinde Giresun'un Alucra ilçesinde dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini Alucra'da tamamladıktan sonra, lise eğitimini Giresun İmam Hatip Lisesi'nde aldı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi İktisat ve Maliye Bölümü'nde lisans eğitimini tamamlayan Canikli, yüksek lisansını İngiltere Sheffield Üniversitesi'nde Para, Banka ve Finansman alanında MA derecesi ile, doktorasını ise İstanbul Ticaret Üniversitesi'nde Finansal Ekonomi alanında tamamladı.

Akademik kariyerinin yanı sıra Canikli, 1982-1993 yılları arasında Maliye Müfettiş Yardımcılığı, Maliye Müfettişliği ve Maliye Başmüfettişliği gibi önemli görevlerde bulundu. 1993-1997 yılları arasında Gelirler Genel Müdürlüğü Daire Başkanlığı, Genel Müdür Yardımcılığı ve İstanbul Defterdarlığı gibi pozisyonlarda görev aldı.

Canikli'nin profesyonel kariyeri, 1997-2002 yılları arasında Albayrak Grubu bünyesinde yöneticilik (CEO) görevini üstlenmesiyle bir dönüm noktasına ulaştı. Aynı dönemde, Yeni Şafak gazetesinde ekonomi ve finans konularında köşe yazarlığı da yaptı.

2002-2023 yılları arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) milletvekilliği görevini üstlenen Canikli, bu süreçte KİT Komisyonu Başkanlığı, AK Parti Grup Başkan Vekilliği gibi önemli görevleri de üstlendi. Ayrıca, 2020-2023 yılları arasında AK Parti'de Ekonomiden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak çalıştı.

Dr. Nurettin Canikli'nin siyasi kariyeri, 62. Hükümet'te Gümrük ve Ticaret Bakanlığı, 65. Hükümet'te Başbakan Yardımcılığı ve Millî Savunma Bakanlığı gibi kilit pozisyonlarda görev alarak zenginleşti.

Evli ve dört çocuk babası olan Canikli, 1952 yılında inşaat sektörüyle başlayan Albayrak Grubu'nun başarı hikayesine katkı sağlamak üzere, Ocak 2024 tarihinden itibaren Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini üstlenmiştir. Albayrak Grubu, günümüzde 4 kıtada faaliyet gösteren, 20'den fazla sektörde 10.000'den fazla çalışana iş imkânı sunan büyük bir iş konsernidir. Canikli'nin liderlik ve deneyimi, grubun büyümesine ve sürdürülebilir başarısına önemli bir katkı sağlaması beklenmektedir.