Türkiye'nin önde gelen havayolu şirketi Pegasus Hava Yolları, filosunu modernize etme ve gençleştirme çalışmaları kapsamında aldığı ödüllerle dikkat çekiyor. Avrupa'nın önde gelen havacılık analiz ve veri sağlayıcısı ch-aviation tarafından düzenlenen etkinlikte, Pegasus Hava Yolları "Dünyanın 4. En Genç Uçak Filosu 2024" ve "Avrupa'nın 4. En Genç Uçak Filosu 2024" ödüllerine layık görüldü.

Pegasus Hava Yolları, filosunu gün geçtikçe yeni nesil uçaklarla güçlendirmeye devam ediyor. Bu çabalarının meyvelerini toplayan şirket, ch-aviation tarafından düzenlenen ödül töreninde öne çıktı. "100’den fazla uçak filosu" kategorisinde "Dünyanın 4. En Genç Uçak Filosu 2024" ödülünü kazanan Pegasus, aynı zamanda "Avrupa'nın 4. En Genç Uçak Filosu 2024" ödülüne de layık görüldü.

Pegasus Hava Yolları CEO’su Güliz Öztürk, ödüllerle ilgili yaptığı açıklamada, "Daha genç uçaklara yaptığımız yatırımlar, yakıt verimliliğini artıran ve sürdürülebilirlik hedeflerimizi destekleyen filo stratejimizin temel bir parçası. 4,6 yaş ortalamasına sahip yeni nesil filomuzla seyahat etmek, misafirlerimize daha konforlu bir deneyim ve sürdürülebilirlik avantajları sunuyor. Havacılığın sürdürülebilirlik hedeflerini desteklemeye yönelik kolektif çabalarımızın takdir edilmesinden dolayı gurur duyuyoruz." dedi.

ch-aviation CEO’su Thomas Jaeger ise şu açıklamalarda bulundu: "ch-aviation, dünya çapında filolarına yatırım yapmanın değerini ve gerekliliğini anlayan hava yollarını onurlandırmak için ‘En Genç Uçak Filosu Ödülü’nü kurdu ve havacılık sektöründe CO2 emisyonlarını önemli ölçüde azaltan ve yakıt ekonomisini iyileştiren yeni nesil filoları tanıttı. Sürdürülebilirlik önemli bir mücadeleyi temsil ediyor ve havacılık sektörü için dev atılımlar gerektirmeye devam edecek. Bu nedenle ch-aviation, hava yolu şirketlerini çabalarını kutlayan bu ödülle onurlandırmaya karar verdi."

Pegasus Hava Yolları, Ekim 2023 itibarıyla 100 uçak sınırını aşarak gençleşen ve genişleyen filosunda 16 Boeing B737-800, 7 Airbus A320ceo, 46 Airbus A320neo ve 41 Airbus A321neo olmak üzere toplamda 110 uçak bulunduruyor. Bu sayede şirket, müşterilerine daha konforlu bir seyahat deneyimi sunmanın yanı sıra sürdürülebilirlik hedeflerine de katkı sağlıyor.