İstanbul merkezli ulaşım uygulaması Martı, şehirdeki 100 bininci TAG sürücüsüne ulaşmanın mutluluğunu özel bir festivalle kutladı. 28 Ocak'ta Ora Arena'da düzenlenen TAGFest etkinliği, binlerce TAG sürücüsü ve Martı kullanıcısının coşkulu katılımıyla gerçekleşti. Şarkıcı İrem Derici'nin sahne aldığı etkinlikte, katılımcılara hediyeler de dağıtıldı.

Martı'nın Kurucusu Oğuz Alper Öktem, etkinlikte yaptığı konuşmada, İstanbul'daki 100 bin TAG sürücüsü ve ailelerinin Paylaşımlı Yolculuk Yönetmeliği taleplerini dile getirdi. Öktem, "İstanbul'daki 100 bin TAG sürücüsü ve aileleri Paylaşımlı Yolculuk Yönetmeliği istiyor" dedi.

Oğuz Alper Öktem, Türkiye'de henüz bulunmayan Paylaşımlı Yolculuk Yönetmeliği'nin dünyada 151 ülkede uygulandığını belirtti. Türkiye'nin G20 ülkeleri arasında bu yönetmeliğe sahip olmayan tek ülke olduğunu ifade eden Öktem, bu yönetmeliğin İstanbul'daki ulaşım sorununa büyük ölçüde çözüm getireceğine inandıklarını söyledi.

Etkinlikte, İrem Derici'nin performansının yanı sıra, Martı'nın 100 bininci TAG sürücüsüne özel bir kutlama gerçekleşti. Oğuz Alper Öktem, 100 bin sürücünün emeklerini takdir ederek, bu sayede birçok ailenin geçimini sağladığını vurguladı.

Ayrıca, Oğuz Alper Öktem, Paylaşımlı Yolculuk Yönetmeliği'nin getireceği avantajlara dikkat çekerek, vergi kazancı, işsizlik oranlarındaki düşüş ve güvenlik artışı gibi olumlu etkileri paylaştı. Öktem, "Bu yönetmelikle yolculukta güvenliğin artacağını vurgulayan Oğuz Alper Öktem, “Çünkü sistemimizde arabaya kimin bindiği belli, bilgileri kayıtlı. Gittikleri güzergâhları kayıt altında. Önlerinden geçtikleri MOBESE kayıtları belli. Yani bugüne kadar birçok TAG yolculuğu oldu, bir kişi ne çantasını kaybetti, ne telefonunu kaybetti. Ayrıca bu kayıtları devletimize de ileteceğiz. Böylelikle asayiş olaylarının çözülmesi de çok hızlanacak” şeklinde konuştu.

Öktem, ayrıca İstanbul'da ulaşım sorununun çözülmesinin önemine vurgu yaparak, bu durumun gelecek seçim sonuçlarını etkileyebileceğini ifade etti. Taksicilerin zorlu çalışma şartlarına da değinen Öktem, taksi sorununun seçim sonuçlarına etkisi olabileceğini belirtti.