Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (SEDDK) kararıyla, 2024 Şubat ayı için zorunlu trafik sigortası baz primlerinde yüzde 10 oranında bir artış yapılacak. Günümüzde artan araç bedellerinden dolayı sigortanın önemli olduğuna dikkat çeken Monopoli Sigorta Kurucu Ortağı ve CEO’su Erol Esentürk, konu ile ilgili yaptığı açıklamada bu değişikliğin 2024 yılında sigorta sektöründe yeni bir fiyatlandırma dönemini başlatacağını söyledi.

Türkiye'de zorunlu trafik sigortası primlerinde önemli bir artışa gidileceği açıklandı. Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), 2024 yılı Şubat ayı özelinde trafik sigortası baz primlerini yüzde 10 oranında artırma ve Mayıs ayı itibariyle “hasar maliyet endeksi” baz alınarak hesaplanacağı kararını bildirildi. Bu karar, araç grupları ve kullanım türlerine göre değişiklik gösteren mevcut baz primlere yansıtılacak.

Konu ile ilgili güncel gelişmeleri değerlendiren Monopoli Sigorta Kurucu Ortağı ve CEO’su Erol Esentürk “Bu değişiklik, sürücülerin mali yükümlülüklerini artıracak ve sigorta sektöründe yeni bir fiyatlandırma dönemini başlatacak. Yüksek fiyatlardan dolayı son zamanlarda trafik sigortasının yanında önerdiğimiz KASKO sigortasını yaptırmayan birçok sürücü var. Ancak sahip oldukları araçların piyasa değeri düşünüldüğünde sonradan büyük bir kayıp yaşamamak için sigortalarını ihmal etmemeleri çok önemli” diye konunun önemini vurguladı.