TAV Havalimanları, 2023 Yılında 1,3 Milyar Avro Ciro ile Başarılı Bir Performans Sergiledi

TAV Havalimanları, 2023 yılının finansal ve operasyonel performansını açıkladı, göz alıcı sonuçlarla dolu bir yılı geride bıraktı. Şirket, önceki yıla kıyasla yüzde 22'lik bir artışla 96 milyon yolcuya hizmet sundu.

Havalimanı işletmeciliğinde Türkiye'nin önde gelen markası olan TAV Havalimanları, 2023'te cirosunu yüzde 22 artırarak 1,3 milyar avroya ulaştı. Hedeflerine güvenle ilerleyen şirket, 2025'e yönelik beklentilerini de yukarı yönlü revize etti.

TAV Havalimanları İcra Kurulu Başkanı Serkan Kaptan, "2023'te 96 milyon yolcuya hizmet sunarak yılı 2022'nin yüzde 22, 2019'un da yüzde 7 üstünde kapadık. Görece daha sıcak geçen kış mevsimi dolayısıyla 2023'ün dördüncü çeyreğinden bu yana trafik artışı görmeye devam ediyoruz." şeklinde konuştu.

Büyümeyi ayrıntılı olarak analiz ettiklerinde, dış hat yolcularının öne çıktığını belirten Kaptan, "Dış hat yolcularımız 2019'a kıyasla yüzde 13 üstünde bir performans gösterdi. Ayrıca, Rusya ve Ukrayna dışındaki pazarlarımızın çoğu da bu ortalamanın çok üstünde büyüdü." ifadelerini kullandı.

Özellikle ana pazarlarından Almanya, Birleşik Krallık, Polonya ve BAE'de gözle görülür bir büyüme yaşandığını vurgulayan Kaptan, Türkiye dışı havalimanlarından Türkiye'ye gelen yolcu sayısının da dikkate değer bir artış gösterdiğini söyledi.

Kazakistan'a yapılan yatırımlara da değinen Kaptan, "Kazakistan'dan Türkiye ve Gürcistan'daki havalimanlarımıza gelen yolcu sayısı 2019'a kıyasla yüzde 116 büyüdü. Bu bağlamda Almatı'da yeni dış hat terminalimizi hazırlıyoruz, bu da Kazakistan ile olan bağlarımızı daha da güçlendirecek." dedi.

Şirketin önümüzdeki dönemdeki hedeflerinden bahseden Kaptan, "Antalya Havalimanı'ndaki yatırım programımızda yüzde 70 seviyesine geldik ve yeni terminalimizi 2025'in ilk çeyreğinde açmayı planlıyoruz. Ankara Esenboğa Havalimanı'nda ise yatırım programımızın tamamlanmasını 2025 yılı sonunda bekliyoruz." şeklinde konuştu.

TAV Havalimanları'nın geleceğe yönelik güçlü yatırım programlarına da değinen Kaptan, "2025'e kadar yeni havalimanı projelerimizde 1,2 milyar avroluk altyapı yatırımı yapıyoruz. Bu muazzam büyüklükteki yatırım programı, Türkiye'nin havacılık sektöründeki geleceğine olan güvenimizi yansıtıyor." dedi.

Şirketin 2023 performansıyla ilgili finansal bilgiler de paylaşıldı. Cironun yüzde 25 artışla 1,3 milyar avroya, FAVÖK'ün yüzde 19 artışla 385 milyon avroya ve net karın ise yüzde 104 artışla 249 milyon avroya ulaştığı belirtildi.

TAV Havalimanları'nın gelecek hedeflerinin yanı sıra sürdürülebilirlik alanındaki çabaları da göz önünde bulunduruldu. Şirket, karbon salımını azaltma stratejisi kapsamında Ankara, Bodrum ve İzmir'de güneş enerjisi santralleri kurma planlarını da açıkladı.

Son olarak, Kaptan, şirketin başarılı performansının arkasındaki çalışanlara, hissedarlara ve iş ortaklarına teşekkür ederek, "Birlikte büyük bir başarı elde ettik ve TAV Havalimanları'nı geleceğe taşıdık." dedi.