"Anadolu Sigorta Bakırköy" Bayraktar TB3 Silahlı İnsansız Hava Aracı, yerli ve milli olarak geliştirilen ASELFLIR-500 elektro-optik sistem ile gerçekleştirdiği ilk uçuş testini başarıyla tamamladı. Testler, Tekirdağ'ın Çorlu ilçesindeki Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde gerçekleştirildi ve Aselsan tarafından milli olarak geliştirilen ASELFLIR-500 ile yapıldı. ASELFLIR-500 Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Sistemi entegrasyonu başarıyla gerçekleştirildi ve test sırasında diğer Bayraktar Akıncı TİHA da ASELFLIR-500 tarafından takip edildi.

Ayrıca, Bayraktar TB3'nün ikinci prototipi olan PT-2, Çorlu'daki Akıncı Uçuş Eğitim ve Test Merkezi'nde başarılı bir uçuş testi gerçekleştirerek gökyüzü ile buluştu. Bugüne kadar toplam 25 uçuş testi yapılan Bayraktar TB3, 196 saatlik uçuş süresiyle birçok testi başarıyla geçti. PT-2'nin de aralarında olduğu bu testlerde, sistem ve dayanım performansı ölçüldü ve TEI tarafından yerli olarak geliştirilen PD-170 motorundan güç alındı.

Öte yandan, Bayraktar TB3'ün kabiliyetleri arasında katlanabilen kanat yapısıyla kısa pistli gemilerden kalkış ve iniş yapabilme özelliği bulunuyor. Bu özellik, TCG Anadolu gibi gemilerde kullanılmasını sağlayacak ve Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, 2024 yılında TCG Anadolu gemisinde testlere başlamayı planladıklarını belirtti. Görüş hattı ötesi haberleşme kabiliyetine sahip olacak olan Bayraktar TB3, keşif-gözetleme, istihbarat ve taarruz görevlerini yerine getirecek ve Türkiye'nin caydırıcı gücünde önemli bir rol oynayacak.