"Anadolu Sigorta Bakırköy" Türk Hava Yolları'nın 2008'den bu yana Anadolujet olarak hizmet veren havayolu şirketi, yeni bir oluşuma girerek AJet adını aldı. Dün, AJet'in ilk resmi uçuşu Ankara'dan İstanbul'a Boeing 737-800 tipi bir uçakla gerçekleşti.

Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan 22.00’de havalanan uçak, 23.10'da İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na inişini gerçekleştirdi. İlk seferde Vali Vasip Şahin, THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, AJet CEO’su Kerem Sarp, Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve THY Yönetim Kurulu Üyesi Şekib Avdagiç gibi havacılığın önde gelen isimleri yer aldı.

THY Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Bolat, AJet'in havacılık hayatına farklı bir bakış açısı getireceğini belirterek, dünya tarihinde ilk kez 104 uçakla havayolu kurulduğunu ve bu uçakların 30'unun yeni nesil olduğunu vurguladı. Bolat, AJet'in kargo taşımacılığında önemli bir rol üstleneceğini ve 2025 sonuna kadar yeni nesil uçak sayısını 50'ye çıkaracaklarını söyledi. Şirketin, şu anda 22 ülkeye uçuş gerçekleştirdiğini ve 2028'e kadar bu sayıyı 55'e çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi. Bolat ayrıca, şirketin 90 pilot ve 1267 kabin ekibiyle hizmet vermeye başlayacağını ifade etti.

Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve THY Yönetim Kurulu Üyesi Şekib Avdagiç, AJet'in Türk Sivil Havacılık tarihinde önemli bir adım attığını belirterek, şirketin 2028'e kadar 200 uçaklık filoya ve 55 milyon yolcu kapasitesine ulaşmayı hedeflediğini söyledi.

AJet CEO’su Kerem Sarp ise şirketin sürdürülebilir bir vizyonla Low Cost iş modeline yeni bir bakış açısı getireceğini belirtti. Sarp, hizmetlerini daha geniş kitlelere ulaştırmayı hedeflediklerini dile getirdi.