"Anadolu Sigorta Bakırköy" Türk Hava Yolları (THY), Libya'ya yönelik uçuşlarını, 10 yıllık bir aranın ardından tekrar başlatma kararı aldı. Sivil Havacılık Genel Müdürü (SHGM) Prof. Dr. Kemal YÜKSEK ve Libya Sivil Havacılık Genel Müdürü Abdurrahman Bin YUSUF'un katılımıyla, 28 Mart 2024 tarihinde Mitiga Havalimanı'nda gerçekleştirilen bir törenle imzalanan Mutabakat Zaptı ile bu adım resmiyet kazandı.

Anlaşma, iki ülke arasında uçuşların yeniden başlaması için ek tedbirlerin alınmasını sağlayacak şekilde düzenlendi. Ancak sadece uçuşların yeniden başlamasıyla sınırlı kalmayacak, aynı zamanda Türkiye ve Libya arasındaki sivil havacılık iş birliğinin de güçlendirilmesi hedefleniyor. Türk Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), "Yeni Sivil Havacılık Modeli" olarak adlandırılan dijitalleşmeyi temel alan, veri odaklı, dinamik ve görev temelli bir yaklaşımı benimsemiş durumda. Bu model, eğitim odaklı bir çalışma anlayışını benimseyerek sektördeki dönüşümü hızlandırmayı amaçlıyor.

Bu doğrultuda, Libya'nın da bu sürece dahil edilmesi önerildi. Libya'nın sivil havacılık kurumları, Türkiye'nin önerdiği Yeni Sivil Havacılık Modeli'ne katılıp, sivil havacılık güvenliği eğitimlerinden başlayarak dijital eğitimlerden faydalanacak. Ayrıca, faydalı servisler aracılığıyla havacılık faaliyetlerinin etkin şekilde düzenlenmesi ve Libya Sivil Havacılık Otoritesi'nin Türkiye'nin öncülük ettiği Kurumsal Dönüşüm Modeli (KDM) projesi kapsamında dijital bir ikiz oluşturması planlanıyor.

Bu adımların atılmasıyla birlikte, Türkiye ve Libya arasındaki sivil havacılık alanında iş birliği ve teknolojik dönüşüm önemli bir ivme kazanacak gibi görünüyor.