Yusuf ZENGİN

"Anadolu Sigorta Bakırköy" Avrupa Hava Seyrüsefer Emniyet Teşkilatı (EUROCONTROL) tarafından yapılan açıklamaya göre, 25-31 Mart dönemini kapsayan hava trafik istatistiklerine göre İstanbul Havalimanı, günlük 1328 uçuş ile Avrupa'daki en yoğun havalimanı unvanını taşıyor.

Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM), EUROCONTROL'ün dün yayımlanan Avrupa Havacılık Genel Bakış Raporu’nda yer alan "25 – 31 Mart 2024" dönemi hava trafik istatistiklerini resmi internet sitesinden paylaştı. Verilere göre, Türkiye, günlük ortalama 2 bin 603 uçuş ile Avrupa'da en yoğun trafik hacmine sahip ülkeler arasında 6'ncı sırada yer aldı. Ülkenin uluslararası trafiğindeki önemli bir paya sahip olan İstanbul Havalimanı ise, günlük ortalama 1328 uçuş ile Avrupa'daki en yoğun havalimanı konumunda.

Türk Hava Yolları ise belirtilen dönemde en fazla uçuş gerçekleştiren havayolu şirketleri arasında 1319 uçuş ile 3’üncü sırada yer aldı.

Türkiye'nin hava trafiği açısından giderek artan önemi, İstanbul Havalimanı'nın Avrupa'daki lider konumunda olmasıyla bir kez daha belirginleşiyor. Bu başarı, ülkenin uluslararası bağlantılarının ve hava taşımacılığı sektöründeki büyümesinin önemli bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.