Ankara'nın sembolü olan Hitit Güneşi'nin yeniden başkentin amblemi olması için başlatılan kampanya büyük ilgi görüyor. Change.org'da başlatılan imza kampanyasına 2500'e yakın kişi destek verirken, sosyal medyada da konu hakkında yoğun bir tartışma ve paylaşım trafiği yaşanıyor.

31 Mart yerel seçimlerinin ardından, Ankara'nın eski sembolü olan Hitit Güneşi'nin tekrar gündeme gelmesiyle birlikte, vatandaşlar harekete geçti. Change.org/HititGunesi adresinde başlatılan imza kampanyasıyla birlikte, sosyal medyada da Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'a çağrıda bulunuldu.

Ankara'nın simgesi olan Hitit Güneşi, 1973 yılında Vedat Dalokay tarafından Ankara'nın sembolü olarak belirlenmişti. Ancak 1995 yılında Melih Gökçek döneminde yerine Atakule-Kocatepe Cami ve üç yıldız sembolü getirilmişti.

Change.org'da başlatılan kampanyada, "Hitit Güneşi'nin tekrar Ankara'nın sembolü olması, kentin geçmişiyle, dünüyle, bugünü arasındaki köprüyü yeniden kurmaya ve tarihi kopukluğu ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır" ifadelerine yer verildi.

Kampanyaya destek veren vatandaşlar da düşüncelerini şu şekilde ifade ettiler:

Tunca Akkaya: "Anadolu'daki en eski uygarlık olan Hititler'e ait bu güneş kursu, Melih Gökçek döneminde Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin sembolüydü. Şu anda kullanımda olan sembol ise çok bayağı. Eskisine dönülmesi gerekir."

Sabiha Gazeloğlu: "Pek çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış Ankara'nın tarihini ve kültürel yapısını en güzel Hitit Güneşi simgelemektedir. Kentimizi en güzel ifade eden bu sembolü tekrar resmileştirmesini Mansur başkanımızdan rica ediyoruz."

Sinan Çelik: "Anadolu'ya ve Ankara'ya ait bir kültürel miras olması nedeniyle."

Kampanyaya destek veren isimler arasında ünlü yazar Buket Uzuner de bulunuyor. Uzuner'in kampanyayla ilgili yaptığı paylaşım, büyük ilgi gördü.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise daha önce yaptığı açıklamada, Hitit Güneşi'nin amblem olarak kullanılmasının zor olduğunu belirtmişti. Ancak 31 Mart seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde Meclis çoğunluğunun sağlanmış olması, vatandaşların beklentisini artırdı.