Türkiye, dünya lideri konumunda bulunan kiraz üretiminde yeni bir rekora hazırlanıyor. 2024 yılının ilk kiraz hasadı, baharın erken gelmesiyle birlikte önceki yıla göre bir hafta önce başladı. Manisa'nın Şehzadeler ilçesinde gerçekleşen ilk hasat, sembolik bir fiyatla açık artırmada satıldı.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı ve Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, Türkiye'nin kiraz ihracatında rekor kırmayı hedeflediğini belirtti. Türkiye'deki 22 milyon kiraz ağacının 2,4 milyonu Manisa'da bulunuyor ve ülke, 725 bin tonluk kiraz rekoltesinin 90-100 bin tonunu ihraç ederek 250 milyon dolarlık dövizi hedefliyor.

Başkan Uçak, Türkiye'nin kiraz üretiminde dünya lideri olduğunu ve ihracatta da ön sıralarda yer aldığını vurgulayarak, Cumhuriyet'in 100. yılında 83 bin ton kiraz ihracatı gerçekleştirildiğini, hedeflerinin Cumhuriyet'in ikinci yüzyılına güçlü bir giriş yapmak olduğunu ifade etti.

Kirazın en önemli pazarlarının Almanya ve Rusya Federasyonu olduğunu belirten Uçak, Hindistan, Singapur, Hong Kong gibi ülkelerde de talep olduğunu ve Çin gibi pazarlara açılmak için çabaladıklarını dile getirdi. Türkiye'nin kaliteli kiraz üretimine odaklanarak ihracat pazarlarını genişletmeyi amaçladığını sözlerine ekledi.

Almanya, 2023 yılında Türk kirazının en büyük alıcısı konumundayken, Rusya Federasyonu da önemli bir pazar olarak öne çıktı. Türkiye, 2023 yılında 55 ülkeye kiraz ihraç ederken, Avusturya, üçüncü sırada yer aldı.