Papel Kurucusu ve CEO’su Seyhan İbrahim Yıldırım: Ödeme hizmetlerinde en büyük öncelik, müşteri memnuniyeti ve güvenlik

Türkiye'nin önde gelen ödeme ve elektronik para kuruluşu Papel, finansal işlemleri güvenli ve kullanıcı dostu bir hale getirerek müşteri memnuniyetini artırmayı hedefliyor. Kuruluşun Kurucusu ve CEO’su Seyhan İbrahim Yıldırım, kullanıcı deneyimini geliştirmeye odaklandıklarını vurgulayarak şunları söyledi: "Bireysel ve kurumsal müşterilerimize sunduğumuz çözümlerle Türkiye’de fintek sektörünün gelişimine katkı sunmayı amaçlıyoruz."

Papel, bireysel ve kurumsal müşterilerine kişiselleştirilmiş finansal hizmetler sunarak öne çıkıyor. Şirket, kullanıcı geri bildirimlerini dikkate alarak sürekli olarak hizmetlerini iyileştiriyor ve güvenlik konusuna büyük önem veriyor.

Seyhan İbrahim Yıldırım, şirketin vizyonunu şu sözlerle açıkladı: "Para yönetimine yenilikçi bir bakış açısı kazandırarak işlem yapma şeklini değiştirmeyi ve geleneksel yöntemlerle modern dijital çağ arasında bir köprü kurmayı hedefliyoruz."

Papel, müşterilerine 7/24 hizmet sunan bir müşteri hizmetleri sistemine sahip. Ayrıca, Papel Cüzdan üzerinden hızlı para transferi, kurum ve fatura ödemeleri, QR işlemler, ön ödemeli sanal kart kullanımı gibi birçok avantaj sunarak kullanıcıların finansal işlemlerini kolaylaştırıyor.