Türkiye'nin önde gelen iç giyim markalarından biri olan Suwen, 2023 yılını sağlam finansal performansıyla tamamladı. Şirketin Genel Müdürü Ali Bolluk, yaptığı açıklamada, hem yurt içinde hem de yurt dışında izledikleri stratejik adımların meyvelerini topladıklarını belirtti.

Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yapılan açıklamaya göre, Suwen'in 2023 yılı konsolide hasılatı bir önceki yıla göre %42 oranında büyüyerek 2 Milyar 504 Milyon TL'ye ulaştı. Bu başarıda, şirketin çok kanallı satış stratejisinin yanı sıra yurt içi ve yurt dışı satış ağını genişletme çabalarının etkisi büyük oldu.

Yurt içi mağazacılıkta %39'luk ve e-ticaret kanalında %73'lük ciro artışıyla Suwen, müşteri tabanını genişletmeyi başardı. Ayrıca, yurt içinde 18 yeni mağaza ve yurt dışında 10 ülkede 14 yeni mağaza açılarak toplam mağaza sayısını 190'a çıkardı.

Cirodaki büyümenin yanı sıra Suwen, %21,8'lik güçlü FAVÖK marjıyla dikkat çekti. 2023 yılında 192 Milyon TL net kar elde eden şirket, karlı operasyon yapısı ve güçlü bilançosuyla da öne çıktı.

Suwen Genel Müdürü Ali Bolluk, 2023 yılını marka bilinirliğindeki artışın ve müşteri sayısındaki büyümenin etkisiyle değerlendirirken, şirketin sürdürülebilirlik odaklı iş süreçlerine verdiği önemi vurguladı. Bolluk, 2024 yılında da müşteri ihtiyaçlarına yönelik ürün portföyünü geliştirme ve finansal performanslarını artırma hedefleri doğrultusunda ilerleyeceklerini belirtti.

Suwen, başarısını finansal verilerin ötesinde, iş süreçlerinin ve ekosisteminin sürdürülebilirliğine katkı yapma çabasıyla değerlendiriyor. ESG odaklı gelişim alanlarını şeffaf bir şekilde paylaşarak, sürdürülebilirlik alanındaki global ve yerel trendlere uyum sağlama konusundaki kararlılığını ortaya koyuyor.