Tekirdağ'ın Çorlu ilçesinde 2018 yılında gerçekleşen tren kazasıyla ilgili davada karar çıktı. 25 kişinin hayatını kaybettiği ve 328 kişinin yaralandığı kazada 13 sanık yargılanıyordu. Mahkeme heyeti, 9 sanığa hapis cezası verirken, 4 sanık ise beraat etti.

Dönemin TCDD 1'inci Bölge Müdürü Nihat Aslan'a 15 yıl, bakım servis alanlarından sorumlu müdür yardımcısı Levent Meriçli'ye 9 yıl 2 ay, Bakım Servis Müdürü Mümin Karasu'ya 17 yıl 6 ay, Altyapıdan Sorumlu 1'inci Bölge Bakım Servis Müdür Yardımcısı Nizamettin Aras'a 8 yıl 4 ay, mühendis Tevfik Baran Önder'e 10 yıl, Demir Yolu Bakım Müdürü Turgut Kurt'a 16 yıl 3 ay, mühendis Deniz Parlak'a 9 yıl 2 ay, mühendis Kubilay Başkaya'ya 9 yıl 2 ay ve Çerkezköy Yol Bakım ve Onarım Şefi Özkan Polat'a 13 yıl 9 ay hapis cezası verildi. Levent Kaytan, Burhan Ortancıl, Çetin Yıldırım ve Celalettin Çabuk için ise beraat kararı verildi.

Davacı ailelerin avukatı Sevgi Eren Köroğlu, kararın bir nebze olsun yüreklerine su serptiğini ifade ederken, Zeliha Bilgin ise üst düzey yöneticilerin yargılanmadığı sürece davalarının bitmeyeceğini belirtti. Bilgin, kazada kaybettikleri yakınları için adalet arayışlarını sürdüreceklerini vurguladı.

Çorlu Tren Kazası Davası'nda verilen karar, kazazedelerin yakınlarını bir nebze olsun tatmin etmiş gibi görünse de, adaletin tam anlamıyla sağlanabilmesi için sürecin devam edeceği belirtiliyor.