Yusuf ZENGİN

İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı'ndan Slovakya'nın başkenti Bratislava'ya ilk direkt uçuşlar başladı. Pegasus Havayolları, 15 Mayıs itibarıyla bu yeni uluslararası seferleri başlattı.

İstanbul Sabiha Gökçen, Avrupa'ya seyahat deneyimini çeşitlendirmeye devam ediyor. Pegasus Havayolları, Bratislava'ya başlatılan bu yeni rota ile birlikte 2024 yılında Hırvatistan'da Zagreb, Mısır'da Sfenks, Kazakistan'da Aktau, Bulgaristan'da Sofya ve Moldova'da Kişinev'den sonra 6. yeni uluslararası hattını açmış oldu. İstanbul Sabiha Gökçen ile Bratislava arasında haftada 2 kez, çarşamba ve pazar günleri olmak üzere uçuşlar gerçekleştirilecek.

2023 yılında tüm zamanların yolcu trafiği rekorunu kıran İstanbul Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı, art arda eklenen yeni rotalarla dünyanın pek çok şehrine ulaşımı kolaylaştırıyor. Kolay ulaşım imkanları sunan İstanbul Sabiha Gökçen'den artık Orta Avrupa'nın kalbine seyahat etmek çok daha erişilebilir hale geldi.

Bratislava, Tuna Nehri ve Morava Nehri kıyısında yer almasıyla Avusturya ve Macaristan'a sınırı olan tek başkent olma özelliğini taşıyor. Avusturya, Bulgar, Hırvat, Çek, Alman, Macar ve Yahudi gibi birçok kültürel, tarihi ve dini izi bir arada barındıran Bratislava, eski şehir bölgesiyle dikkat çekiyor. Şehrin simgesi haline gelen Bratislava Kalesi, muhteşem manzarasıyla ön plana çıkıyor. İstanbul'a benzerlik gösteren Bratislava, doğal güzellikleri, tarihi zenginlikleri ve modern atmosferiyle dikkat çekiyor.

Yeni rotanın, Sabiha Gökçen'e yılın geri kalanında ek olarak 23 bin uluslararası yolcu getirmesi bekleniyor. Bu sayede Sabiha Gökçen, 53 ülkede 40 iç hat ve 122 dış hat noktasına hizmet verirken toplamda 162 destinasyona ulaşacak.

ISG İcra Kurulu Başkanı (CEO) Serhat Soğukpınar, bu yeni hattın açılmasıyla ilgili olarak, "Sabiha Gökçen Havalimanı olarak, turizm sezonunun başında açılan bu yeni hat ile İstanbul'u Avrupa'nın köklü şehirlerinden biri olan Bratislava'ya direkt uçuş ile bağlayarak seyahat deneyimini artırıyoruz. Avrupa'nın göbeği sayılan Bratislava'ya uzanan bu hat, ISG'nin Avrupa bağlantılarını güçlendiren önemli bir iş birliği oluşturuyor" dedi.